indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.4. - 15.4. 2002

Další podpisy pod výzvu Stop nacionalismu

 

Praha, 15.4.2002

 

Více než sto dalších občanů, včetně významných osobností veřejného života, se připojilo k výzvě STOP NACIONALISMU, která byla zveřejněna před týdnem, 8.4. 2002. Výzvu tak k dnešnímu dni podepsalo asi 350 lidí. Další podpisy přicházejí navzdory tomu, že nebylo záměrem organizátorů učinit z výzvy petiční akci a pro mnoho nových signatářů nebylo snadné zjistit, kam mohou zaslat své podpisy.

 

Podpisy je možné zasílat na adresu stop.nacionalismu@seznam.cz; výzvu lze podepsat i zde v Událostech.

 

Výzva vznikla jako reakce na pokusy českých politických stran zneužít bolestných problémů minulosti, zejména tzv. Benešových dekretů, k rozpoutávání nacionalistické hysterie před nadcházejícími volbami. Další kolo jednání politických stran o dekretech je plánováno na 23.4.2002.

 

Mezi novými signatáři výzvy například jsou:

Katolický biskup Václav Malý, českobratrská biskupka Jana Šilerová, spisovatelka Eda Kriseová, básník Eugen Brikcius, hudebník Michal Kocáb, spisovatel Ivan Binar, bývalý český velvyslanec v SRN František Černý, filozof Ladislav Hejdánek, režisér a scénarista Ladislav Smoljak, spisovatel a písníčkář Přemysl Rut, politolog Lukáš Jelínek, v USA žijící historik Milan Hauner, v USA působící politoložka Milada A. Vachudová, publicista Martin Komárek, novinář František Kostlán, filozof a bývalý rektor UK Radim Palouš, v Německu žijící publicista Rudolf Ströbinger, vydavatel a lékař Martin Jan Stránský, vydavatel Alexander Tomský a publicistka Magdaléna Platzová.

 

Za správnost podpisů ručí Jiří Pehe a Bohumil Doležal