indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.4. - 13.4. 2002

ARCHIV

Stop nacionalismu v Maďarsku?

Výsledek maďarských voleb bývá u nás komentován jako odmítnutí nacionalismu nynější maďarské vlády. Problém je v tom, že máme sklon považovat za maďarský nacionalismus máslo na naší vlastní hlavě.

Především, FIDESZ neutrpěl žádnou zdrcující porážku. Tvrdit, že přitom hrál významnou roli vládní postoj k zahraničním menšinám a k Benešovým dekretům, je nesmysl. Předseda MSZP László Kovács před volbami veřejně prohlásil, že věcně s Orbánovou kritikou dekretů souhlasí, má jen výhrady ke způsobu její prezentace. A MSZP v parlamentu podpořila Zákon o zahraničních Maďarech, který dnes Slováci a také Češi Maďarům vyčítají.

Vztah maďarského státu k Maďarům v sousedních zemích se výrazně změní jen v případě, že se k moci dostane kádárovec Gyula Thürmer. Zatím není ani v parlamentu. A pokud bychom chtěli najít v Maďarsku někoho, kdo nám odkývá Benešovy dekrety, musíme pátrat po ústavech choromyslných.

Mezi středoevropskými národy přetrvávají z minula živé politické problémy. Je třeba je vyřešit. K tomu musí ovšem prokázat dobrou vůli všichni - i my.

9. dubna 2002