indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.4. - 6.4. 2002

ARCHIV

Národní zájmy Karla Steigerwalda

V článku Národní zájmy (Mladá fronta Dnes 6. 4. 2002) podrobil Karel Steigerwald oprávněné kritice jedno z prohlášení Koalice. "Koalice píše: Českým národním zájmem je vytvořit společnost práva, rovných šancí, prosperity, lidské svobody a odpovědnosti, která chrání kulturní a duchovní hodnoty a bojuje proti korupci. To je velice správné. Málokterý Čech by si přál něco opačného." Problém podle pana Steigerwalda spočívá v tom, že národní zájmy jsou tu vyjádřeny tak všeobecně a zároveň tak správně, že je může žádat každý. I komunisté.

Věc však je ještě daleko horší. Jako národní zájmy byly zároveň zformulovány neměnnost výsledků druhé světové války, boj za trvalost majetkových a právních poměrů v České republice a zachování Benešových dekretů. I s tím souhlasí všechny strany, včetně komunistů. Problém je v tom, že takový program není správný ani náhodou: výsledky druhé světové války byly změněny už dávno, právní a majetkové poměry v ČR nikdo neohrožuje a Benešovy dekrety je třeba zrušit. Pan Steigerwald se vysmívá ČSSD, že bude vlastenecky šaškovat na Řípu. Zapomněl dodat, že o den později bude stejně a za stejně nesprávný program šaškovat ODS v Liberci. Máme národní jednotu, jaká tu byla naposledy v roce 1945, a výsledek může být docela dobře podobný jako v roce 1948.

Je v českém národním zájmu, aby se někdo postavil proti nestydatému nacionálnímu štvaní, v němž si přizvukují všechny české parlamentní politické strany, a řekl to, co je třeba a co jsem výše zmínil. Pan Steigerewald to jistě nebude. Vyzbrojen břitkým perem stoupá právě na svůj publicistický Říp.

6. dubna 2002