indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.3. - 12.3. 2002

ARCHIV

Od Masaryka k Václavu Klausovi

…Za tím je však ještě něco jiného. Po zhroucení komunistického systému států a rozpadu Československa zůstali Češi tak říkajíc bez domova. Jinak řečeno: nenalezli ještě své místo v nové evropské soustavě států. Tak se může stát, že takový politik, jako je Klaus (který je v politickém, ekonomickém a sociálním ohledu zcela moderní), sleduje, pokud jde o postavení jeho země v Evropě 21. století, starý model. V tomto modelu stojí český stát proti ostatním středoevropským zemím. Tentokrát s pomocí evropské nadstavby, jak ji představuje EU.

Když Klaus říká, že požadavek zrušit Benešovy dekrety je "pokusem změnit výsledky druhé světové války", pak váže "raison d´etre, státní sebepochopení České republiky, na někdejší vyhnání německých spoluobčanů. Tedy vlastně na pokračování války prostřednictvím "etnické čistky". A to by mělo být podle jeho názoru zabudováno do základů EU a tak zvěčněno. To, že by navíc a jen tak mimochodem byly legalizovány "etnické čistky" z nedávných balkánských válek, je pouze vedlejší produkt jeho návrhu.

Václava Klause nelze bagatelizovat i proto, že navazuje na představy Tomáše G. Masaryka o postavení a úloze jeho státu: první prezident nově vytvořeného Československa zastával tezi, že se státy udržují těmi motivy, na nichž byly založeny. Proto viděl v ČSR tvrz demokratického Západu proti "německému reakčnímu expansionismu".

Ve svém novoročním poselství z roku 1919 řekl: "Příslovečný německý Drang nach Osten musí být zastaven. To přece byl úkol této strašné války a to je také úkol míru." *) Vidí teď Klaus také úlohu České republiky v setrvávní na výsledcích světové války a na rozdělení přátelé - nepřátelé z doby před více než 60 lety? To by mělo za následek nové rozštěpení střední Evropy.

Wolfgang Libal, Die Presse 11. 3. 2002

 


*)Protože jsem nestihl vyhledat citát přímo v Masarykově projevu, uvádím překlad Libalovy německé citace.