indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.2. - 16.2. 2002

ARCHIV

Zmrtvýchvstání

Přetvoření Čtyřkoalice v Koalici a zachováním zdání kontinuity programu a myšlenek předvídal v době aktuální krize kolem ODA a ohlášeného rozpadu málokdo. Dokonce i samo pokračování byť jen dvoučlennné koalice KDU-ČSL a US-DEU nebylo zdaleka zaručené. Vytvoření nové Koalice a zařazení "osobností" prospělo udržení zdání jednoty a kontinuity se Čtyřkoalicí. Že se o něj snažila US je pochopitelné, ale obratnost, s jakou si s "nezávislými" poradil Cyril Svoboda je obdivuhodná.

Zároveň není třeba tak pranýřovat úlohu "osobností" v nové Koalici, jak se dnes zhusta děje a vyčítat jim nevypočitatelnost. KDU-ČSL totiž nedovolí, a ani ony samotné neutvoří, nějakou třetí sílu v Koalici. Mohou samosebou deklarovat jednotu a jako třetí síla se tvářit, ale reálný vliv na politiku mít nebudou, už pro jejich nízký počet a žádnou organizační strukturu. A nebezpečí pro koaliční jednání po volbách? Při síle dvou nebo tří poslanců má asi takový význam jako nedisciplinované hlasování jednotlivých členů politických stran.

Začlenění nezávislých osobností vidím jen jako velice šikovný tah na udržení přízně voličů. Přítomnost nezávislých na kandidátkách KDU-ČSL vysvětlil svým voličům Cyril Svoboda poměrně přesvědčivě, takže se ztráty jejich podpory bát nemusí. US, pro kterou je projekt (4)Koalice téměř životní nutností tím také neztratí, protože udrží aspoň zdání kontinuity projektu, rozhodně větší, než by bylo při pokračování obyčejné koalice jen s KDU-ČSL. Není možno zapomínat na podstatný zdroj podpory 4K před jejím rozpadem. Tím byla bezesporu nechuť k ODS a ČSSD, tedy negativní volba lidí, kteří se necítili oslněni ideologií KDU-ČSL či US, ale hlasovali by pro 4K protože by pro ně nebylo jiné cesty. Myslím, že i existence tohoto voličského potenciálu motivuje KDU-ČSL k udržování projektu Koalice i po jejím zániku.

Nechci nikomu podsouvat nečisté úmysly, ale nakonec celá situace nahrává do karet KDU-ČSL. Tím, že byla eliminována ODA, tedy nejpravější a lidovcům nejvzdálenější křídlo celé koalice, zvýšily se její šance na podíl na budoucí vládě. Pokud zároveň tímto manévrem neztratí příliš voličů, bude její prospěch značný. Těch pár nezávislých poslanců bude jen malá daň. Ostatně, jak by to vypadalo před lidmi, vyšoupnout ODA z koalice a její místa na kandidátkách si rozdělit s US?

Vojtěch Kučera