indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.2. - 13.2. 2002

ARCHIV

US-DEU - Vaše Naděje?

Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová se prostřednictvím internetových stránek US obrátila dopisem k členstvu své strany. Je to poněkud neobvyklý postup, z dopisu samotného vyplývá, proč zvolila právě tuto cestu. Jde o věci, které předsedkyně US-DEU považuje za zásadní.

Paní Marvanová především znovu zdůrazňuje, že čtyřkoalice v té podobě, jak byla dohodnuta, skončila, a to v tu nejnevhodnější dobu. Jejím hlavním cílem bylo zabránit vzniku velké koalice mezi ODS a ČSSD. To byl ovšem cíl dosti ambiciózní: čtyřkoalice by musela ve volbách do PS získat tolik hlasů, aby sociální demokraté a ODS neměli dohromady ani prostou většinu (za předpokladu, že KSČM ani výrazně nezíská, ani výrazně neztratí). Nebo by alespoň musela být schopná coby silnější partner učinit slabšímu z dvojice ODS a ČSSD takovou nabídku, aby ji upřednostnil před velkou koalicí. Na obojí v poslední době její preference nevypadaly. Nicméně tato perspektiva podle paní Marvanové umožňovala přemostit dobrou vůlí zřetelné programové rozdíly mezi US-DE a KDU-ČSL.

KDU ovšem údajně nešlo o to, vyřešit problém dluhu ODA: chtěla změnit čtyřkoalici na dvojblok, aby bylo po volbách snadnější dohodnout účast ve vládě. Politováníhodné prý zejména je, že tuto taktiku podpořila řada členů US. To ale de fakto znamená nedodržení závazků, na nichž spočívala čtyřkoaliční spolupráce. Pokračovat v této politice by znamenalo pokračovat v manýrách smluvně opozičních stran a upřednostňovat před otevřenou politikou zákulisní politické dohody. Ti, kdo způsobili rozpad čtyřkoalice, se dopustili zásadní a neodpustitelné chyby (to jsou velmi tvrdá slova), zásadně poškodili věrohodnost koalice před voliči a její volební šance.

Z tohoto důvodu byla paní předsedkyně pro to, aby US-DEU šla do voleb samostatně, protože koaliční partner není schopen dodržovat dohody. Dostala se však do rozporu s republikovým výborem i s většinou krajských výborů strany. Mohla by se sice odvolat k republikovému shromáždění (sjezdu) ale před volbami by to stranu oslabilo. Proto nakonec souhlasila s tím, aby její strana nadále spolupracovala s KDU, ovšem za té podmínky, že na uprázdněná místa v kandidátkách po ODA budou nominovány osobnosti z řad nezávislých iniciativ. To by mělo zvýšit věrohodnost a přitažlivost dvojbloku a aspoň částečně napravit škody, napáchané rozpadem čtyřkoalice.

Po volbách bude ovšem strana vystupovat jako samostatná a suverénní, nikoli jako "závislá" (!).

Dopis paní Marvanové potvrzuje nejen velké tenze v tom, co zbylo ze čtyřkoalice, ale i v Unii samé: předsedkyně se obrací přes hlavy vedení strany i krajských orgánů přímo k členstvu, s nevyslovenou, ale zjevnou prosbou o podporu, která by v této situaci znamenala cosi jako malou vnitrostranickou revoluci. Obvinění, vznesená na adresu KDU-ČSL, jsou vážná: nejen že se její program dosti výrazně odlišuje od US: jsou také nespolehlivým a nedůvěryhodným partnerem, připraveným pokračovat v politikaření minulého období. Tomuto politickému stylu pak podlehla i řada představitelů US.

Technicky to zároveň znamená: volná místa po ODA si nerozdělí mezi sebou US a KDU, nýbrž připadnou "nezávislým", představitelům "občanských iniciativ", kteří, jak lze očekávat, podpoří US proti KDU a paní předsedkyni proti její vlastní straně. Koalice s lidovci navíc bude jen výtahem do parlamentu, kde se takto nafouknutá US už bude chovat jako "suverénní nezávislá strana" (rozuměj nezávislá na volební koalici).

Paní Marvanová se touto akcí představila jako oprávněný trojnásobný držitel bobříka vyčůranosti a důstojný partner jiné české političky - totiž Moniky Pajerové. Bylo by tedy vhodné, kdyby právě s ní vytvořila dvojblok: US-DEU - Vaše naděje. Její nynější koaliční partneři by jí v tom ve svém vlastním zájmu neměli bránit. Nebo snad chce KDU-ČSL hrát úlohu valacha, který nadmutou US dotáhne do poslaneckých křesel? A pro rozumněji uvažující lidi v US by nemělo být těžké odhadnout, jaký osud je jim v plánech paní Marvanové přichystán.

13. února 2001