indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.2. - 9.2. 2002

ARCHIV

Warning!!!

Internetem se šíří počítačový vir, jaký tu ještě nebyl: spojuje v sobě destruktivnost ničivého programu se zhoubnými účinky biologického bojového prostředku: zasahuje totiž nejen počítač, ale přenáší se i na jeho uživatele. Jeho jméno je: Pehe_Worm.nindža. Protože proti němu zatím neexistuje žádná účinná ochrana a protože se editor Událostí stal shodou okolností jeho obětí, poskytne svým čtenářům aspoň základní údaje.

Vir se aktivuje otevřením nenápadné přílohy e-mailové zprávy, která na první pohled vypadá jako neškodný soubor s příponou doc. Zatím se, jak se zdá, ještě nerozesílá na všechny adresy z adresáře, jak je u podobných virů zvykem. Zato se plnou silou vrhá na uživatele.

Počáteční příznaky jsou nenápadné: únava, ospalost, nechutenství a apatie. U otrlejších jedinců s dobře fungující imunitou a při jednorázovém napadení tím může všechno skončit.

Opakované ataky a zesláblý organismus příjemce způsobují dramatičtější průběh: stavy hluboké deprese se střídají s nekontrolovanou zuřivostí, která může vyvrcholit nenapravitelným poškozením hardware.

Jedinou fungující obranou je pozorné a trpělivé odmazávání všech podezřelých zpráv. Drastičtější zásahy se zpravidla míjejí účinkem: tak např. nemá valný smysl podlehnout při mimořádně silném ataku rozrušení a vyhodit monitor z okna: navíc může být zasažen náhodný kolemjdoucí.

Do budoucna se ovšem rýsuje jistá naděje: je pravděpodobné, že po červnových volbách do Poslanecké sněmovny se aktivita viru podstatně sníží. Do té doby postiženým nejspíš nezbude než obrnit se trpělivostí Edmonda Dantese: čekat a doufat.