indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

28.1. - 2.2. 2002

ARCHIV

Strany shodných názorů a záměrů

ČSSD a ODS se zřejmě budou v něčem navzájem lišit. To hlavní je ovšem spojuje: totiž sprostota a útočný šovinismus kterým se úspěšně vnucují do přízně nižším patrům české společnosti. Jsou tedy, na rozdíl od stalinistických komunistů, internacionální formou (hulvátství) a národní obsahem. Přitom se navzájem rajcují k větším a větším výkonům, a jakmile jeden trochu ochabne, hned to od druhého pěkně schytá. Nejnovější doklad o dialektické jednotě protikladů přinesl hněvivý mediální dialog pánů Zemana a Zahradila, jež se odehrál na sklonku minulého týdne.

Miloš Zeman pravil v rozhovoru pro sobotní MfD se svým obvyklým zemitým šarmem: "V době, kdy o něco skutečně šlo, v době, kdy například rakouská sudetoněmecká organizace požadovala dvojjazyčné nápisy v českých obcích, právě ODS stáhla ocas mezi nohy, byla podělaná až za ušima a nedokázala mít odvahu se k této věci vyjádřit."

Mohlo by se zdát, že rozklad osobnosti pana premiéra pokračuje a cloumají jím paranoidní bludy. Nepříliš vlivná rakouská organizace přišla s problematickým návrhem (netýkal se "českých obcí" všeobecně, ale jen tak zvaného pohraničí, které ovšem máme největší na světě). Panu premiérovi se ovšem zjevují hordy po zuby ozbrojených wehrwolfů, vybavených navíc barvou a štětci: zaplavují pohraniční hvozdy a chystají se přemalovat na německo všechny naše české Kentucky Fried Chickens, MacDonalds, Benetony, OBI, Baumaxy(pardon, tam to nebude nutné) atd. atd. Vlastně ne. Panu premiérovi se nezjevuje nic. Ale snaží se tuto představu pragmaticky nakukat těm z nás, kteří jsou z našich německy hovořících sousedů ve stavu, který by člověk Zemanovy letory asi nejspíš pojmenoval podělaností. A samozřejmě jim dát zároveň najevo: ještěže máte svého premiéra, který vás ochrání před zlobou perfidních nepřátel. Nezapomeňte na to a v červnu volte ČSSD.

To je ovšem rukavice, vmetená do tváře ODS: pozor, Zeman nám krade voliče! A tak pan Zahradil řve něco o podlém a neférovém útoku. ODS přece už dříve označila požadavky rakouských vyhnanců za nepřijatelné, nestydaté a hanebné. Nikoliv ČSSD, ale my jsme ti správní, praví a spolehliví šovinisté. A navíc se od ČSSD vůbec nelišíme: "ODS i ČSSD", praví pan Zahradil, "mají shodné názory a záměry, tj. nepřipustit revizi výsledků druhé světové války, ani majetkovou a právní restituci sudetských Němců a už vůbec ne rušení dekretů prezidenta Beneše."

Mezi stranami shodných názorů a záměrů se těžko vybírá. Nejsou u nás volby vlastně zbytečné?

3. února 2001