indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.1. - 29.1. 2002

ARCHIV

Nejsme jako on

Události získaly text dopisu, o němž jsme přinesli informaci v sobotním Co týden dal. Upozorňujeme, že nejde o žádnou široce založenou podpisovou nebo petiční akci, nýbrž jen o vyjádření stanoviska podepsaných.

 

Nejsme jako on

My, níže podepsaní, považujeme za své občanské selhání, když v čele naší vlády trpíme člověka, který se ve svých výrocích nedokáže zdržet hulvátství. Pokud létají drsná slova v našich domácích tématech, můžeme si postesknout, že "máme, co jsme chtěli" a přemýšlet o dalších volbách. Jestliže se však tento podivný způsob komunikace obrací k našim sousedům, neomalenost jednoho z našich čelných představitelů padá na nás na všechny.

Výroky Miloše Zemana na adresu J. Haidera lze považovat "pouze" za nediplomatické. Avšak "nepřímé" označení zhruba 1 milionu Rakušanů za idioty (M. Zeman v rozhovoru pro rakouský Profil) je něčím naprosto nepřijatelným, zvláště z úst předsedy vlády!

Politiku J. Haidera má asi málokdo z nás v lásce a v otázce Temelína bychom se nejspíš také neshodli. Shodujeme se však v potřebě obyčejné lidské slušnosti a respektu k odlišnému názoru.

 

Žádáme tímto proto
poslanecké kluby 4-koalice, ODS a ČSSD, aby jejich zástupci interpelovali předsedu vlády a žádali po něm vysvětlení jeho výroku na adresu rakouských voličů a zároveň to, aby se jim veřejně omluvil.

 

Omlouváme se tímto
prostřednictvím velvyslanectví Rakouska v Praze našim rakouským sousedům za výroky svého předsedy vlády a ubezpečujeme je, že rozhodně nepředstavují postoj a způsoby většiny obyvatel České republiky.

 

Na vědomí:
Lidové Noviny
Mladá fronta DNES Respekt

 

Ve Starém Městě (u Uherského Hradiště) 21. ledna 2002

Michal Stránský

A další níže podepsaní:

 1. Karla Stránská
 2. Bohuslav Stránský
 3. Jitka Patakiová
 4. Josef Středa
 5. Petr Kopecký
 6. Petr Šlechta
 7. Radim Cenek
 8. Karel Doubek
 9. Kateřina Hodková
 10. Karel Vašta
 11. Kristýna Křížová
 12. Tomáš Hodek
 13. Vladan Hodek
 14. Ondřej Valsa
 15. Radek Bajgar
 16. Jakub Chvojka
 17. Pavla Císařová
 18. Daniel Franc
 19. Pavla Francová
 20. Jan Bartoň
 21. Veronika Hilská
 22. Šárka Procházková
 23. Pavel Procházka
 24. Aleš Kuchař
 25. Daniela Zounková
 26. Jan Šťastný
 27. Magdaléna Novotná
 28. Petr Lebeda

PS: Toto je seznam jmen lidí, kteří se k dopisu připojili během přibližně 10 hodin jen na základě šíření e-mailovou poštou v "přátelských sítích". Není mým záměrem spouštět jakoukoliv širokou podpisovou akci. Chtěl jsem jen ukázat, že moje stanovisko není osamělé a že nejde o žádost (a omluvu) přecitlivělého jedince.