indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

28.12. 2001 - 7.1.2002

ARCHIV

Diskriminace ošklivých?

Pondělní Právo věnuje celou stránku tématu diskriminace žen v zaměstnání. Nechci ten problém bagatelizovat, jistě existuje. Za diskriminaci žen se ovšem (aspoň soudě podle toho, co říká ředitelka Úřadu práce na Praze 2) považují inzeráty, jež žádají od adeptek na zaměstnání "atraktivní vzhled".

Musím se přiznat, že mne to uvádí ve zmatek. Vzniká snad podezření, že si tak chtiví samci - šéfové rozšiřují svůj harém? Nebo že se inzerenti beztaktně dotýkají citlivých ženských duší, disponujících všemi přednostmi kromě krásy? V každém případě nejde o diskriminaci žen obecně, ale žen neatraktivních. A protože svět je bohužel zařízen tak, že žen atraktivních je nepoměrně méně, plyne z toho, že inzerát: hledám na místo sekretářky odpudivou šeredu nad padesát let (váha aspoň sto kilo podmínkou) by byl diskriminační podstatně méně.

Navíc v této diskriminaci nehraje ženskost podstatnou roli: jde o diskriminaci lidí s neatraktivním vzhledem obecně. I kdybych byl býval měl herecký talent, byl bych se býval musel smířit s tím, že asi nikdy nebudu hrát v pohádkách prince. Taky bych se byl nehodil na manekýna, televizního hlasatele, tiskového mluvčího a podobně. Ze všech omezení, které mi život uložil, mi tohle vadilo nejmíň. Musel jsem se vyrovnat např. i s tím, že je mi upřeno lidské právo reprezentovat mou vlast na olympijských hrách v maratonském běhu (kdysi za mlada jsem si vypočetl, že bych Emilu Zátopkovi v jeho helsinském závodě nestačil ani prvních čtyřista metrů).

Svět je spravedlivý i v nespravedlivostech. Každý člověk dostal do vínku spoustu handicapů, každý jiné, a rovnost šancí nespočívá většinou v tom je odbourat (protože to nejde), ale vyrovnat se s nimi. Ostatně fyzická krása je taky handicap, svádí k pohodlnosti a vyčůranosti a bývá kompenzována sníženým IQ. Představte si svět, obývaný samými krasavci a krasavicemi - jak by byl fádní! Vlastně ne, jen by se zvedla kritéria a mnohé z toho, co dnes obdivujeme, by platilo za ohyzdnost.

A proto: neurážejte nás, ošklivé, tím, že nám chcete uměle vytvářet rovné podmínky s playboyi a královnami krásy. Nestojíme vám o to, nepotřebujeme to. Umíme se o sebe postarat sami.

6. ledna 2002