indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.12.-15.12. 2001

 

ARCHIV

Lucie Bílá

Zpěvačka Lucie Bílá řekla v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny na téma Václav Klaus mimo jiné toto: "Stála jsem za panem profesorem v době, kdy byli všichni proti němu. Stála jsem za ním jako za člověkem, kterého si vážím a který podle mého názoru udělal pro naši zemi mnoho dobrého. Řídila jsem se citem a selským rozumem, který mi říkal, že pokud něco neudělám, stanu se jednou z těch, kteří do něj kopou."

Kolem jejího angažmá pro Klause a ODS bylo svého času dost kraválu. Pro mnohého českého intelektuálního snoba se stala symbolem pitomosti. Někteří dokonce přirovnávali její vystoupení na podporu ODS ke kolaboraci někdejších hvězd české pop-music s normalizačním režimem. Přitom v době, kdy se za Klause a ODS postavila, byla strana v opozici, ve vládě seděli její disidenti a nad její budoucností se vznášel otazník.

Lucie Bílá tvrdí, že Klaus udělal pro tuto zemi mnoho dobrého. Já si to nemyslím (udělal tu a tam něco dobrého, což se dá ovšem říci o všech čelných českých politicích). Lucie Bílá ho chce za prezidenta. Pro mne je ta představa zlý sen. Lucie Bílá má ovšem právo, jaký kterýkoli jiný občan, říci na veřejnosti svůj názor na politiku a politiky: to, že je ji slyšet víc než člověka z ulice, jí těžko může někdo vyčítat. Nežijeme v normalizačním režimu, ale v demokratické společnosti.

Samozřejmě, všechno by bylo v pořádku, kdyby byla Lucie Bílá, tak jak to dělali někteří její kolegové, místo zpívání pro Klause tajtrlíkovala během loňské televizní krize na Václavském náměstí. To se tehdy slušelo. Dnes z české televize odchází jeden rebel za druhým. Zpravodajství se stává neutrálním zrcadlem, které bude nejspíš do budoucna každé z českých politických královen ochotně potvrzovat, že právě ona je ta nejkrásnější. Všichni jsou spokojeni. Nikoho nenapadne obviňovat hvězdy uměleckého nebe, které loni na Václaváku pomáhaly čtyřkoalici ohřívat její politickou polívčičku, z pitomosti.

Na pošklebcích, které stihly Lucii Bílou, je něco zbabělého (předpokládalo se právem, že se nebude umět bránit; není jistě žádná intelektuálka, proč by taky byla). V této kulise vypadá její vystoupení pro Klause jako odvaha. Asi to tak nemyslila. Přičinili se o to ti ostatní.

16. prosince 2001