indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.12.-8.12. 2001

 

ARCHIV

Editoru Událostí byla zaslána tato petice, protestující proti rozsudku nad vydavatelem Michalem Zítkem. Byl odsouzen za vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf. Petici přetiskujeme. Editor Událostí považuje rozsudek nad panem Zítkem za skandální a petici podepsal.
Bohumil Doležal

Petice

Stop útokům na svobodu projevu

Dvanáct let po pádu komunismu je v ČR stíhán člověk za vydání knihy

Jmenuje se Michal Zítko, je majitelem nakladatelství Otakar II. a loni na jaře vydal knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf. Za to mu hrozí dvoumilionová pokuta a trest odnětí svobody až na osm let nepodmíněně. Michal Zítko přitom neudělal nic jiného, než že si v Národní knihovně půjčil jeden výtisk Mein Kampfu, dal jej přeložit a vydal, jak ostatně učinili nakladatelé v sedmnácti zemích světa. On je ovšem na rozdíl od nich trestně stíhán.

Mein Kampf se stává zakázanou knihou.

Proč by ale k Mein Kampfu neměli mít přístup politologové, sociologové, psychologové, historikové či právníci, kteří jednou možná budou rasové delikty soudit? Nebo kdokoli, koho zajímá, jak Hitler dokázal změnit Evropu a klíč k rozluštění této otázky je jistě obsažen i v této knize. Jako dokument o tom, co vlastně dokázalo rozpoutat takové peklo jako byla druhá světová válka, by tato kniha měla být přístupná široké veřejnosti. Jsem studentka politologie a sociologie a samozřejmě předpokládám, že bych k této knize měla mít přístup jako k celku a nikoli jen k několika vybraným a patřičně okomentovaným pasážím. Toto právo by ale měli mít i všichni ostatní, a nikoli jen lidé s akademickým vzděláním, jak v jednom televizním vystoupení tvrdil jeden z "renomovaných odborníků". Nejsme národ hlupáků, kteří by si nebyli schopni po přečtení tohoto jistě zrůdného spisku vytvořit vlastní názor. Nedomnívám se, že by po jejím pouhém přečtení kdokoli mohl začít obhajovat Hitlerovy myšlenky. Od druhé světové války uplynulo několik desetiletí a důsledky Hitlerovy ideologie jsou dobře známy a ti, kdo Hitlerovy myšlenky odsuzovali i dříve, jistě nezmění názor po přečtení knihy pomateného člověka.

Chci mít možnost číst, co uznám za vhodné já sama. Mám svou zemi ráda, ale pokud by mi měla být upírána práva, která jsou v jiných zemích samozřejmá, asi bych uvažovala o přesídlení někam, kde si jednotlivec o svém životě může rozhodovat sám bez návodu úřadů a hlavně bez represí.

Mám strach, že pokud Michal Zítko skončí za mřížemi, pak přijdeme o svobodu my všichni. Jsem příliš mladá, abych si donedávna dokázala představit zoufalství těch, kteří museli žít v nejrůznějších totalitních režimech a kteří museli balancovat na ostří nože svá prohlášení, své myšlenky a své texty. Po soudním procesu s Michalem Zítkem mám pochybnosti o tom, zda je tento stát ještě svobodný a demokratický.

Vydání sedmdesát let staré knihy nemůže být propagací žádného současného hnutí! Občané, podepsaní pod touto peticí, považují trestní stíhání Michala Zítka za útok na svobodu slova.

Předkladatelka: Markéta Matoušková, novinářka, studentka politologie a sociologie

Podepsané archy zašlete prosím na adresu postiženého nakladatele: Otakar II., Osadní 26, 170 00 Praha 7.