indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

12.11.-16.11. 2001

 

ARCHIV

Maďarsko z australské perspektivy

Je chvályhodné, že se ČT odhodlala ve čtvrtek 15. listopadu na druhém programu aspoň opožděně vzpomenout 45. výročí maďarské revoluce z roku 1956. Je zhola nepochopitelné, proč tak učinila poloamatérským snímkem, zachycujícím generační třenice v rodině stalinisty (a posléze disidenta) Andráse Hegedűse.

Celý scénář je postaven na nesmyslu: na portrétu démonického představitele protirevolučních sil, který pozval ruské jednotky a dal střílet do studentů.

András Hegedűs se stal jako velmi mladý člověk (v 33 letech) premiérem komunistického Maďarska poté, co byl na pokyn z Moskvy svržen reformista Imre Nagy. Stalo se tak v březnu 1955, nikoli v roce 1954, jak mylně uvádí anotace pořadu. Byl pouhou nevýznamnou loutkou v rukou stranických bossů Mátyáse Rákosiho a Ernő Gerőho. O funkci přišel hned první den revoluce, vystřídal ho Imre Nagy. Ruské okupační jednotky, které byly v zemi umístěny od roku 1944, byly vyslány do Budapešti na telefonickou žádost prvního tajemníka MDP Gerőho z 23. října. Hegedűs pouze 26. října podepsal antidatovaný zvací dopis, jímž nasazení Rusů zpětně legalizoval. V té době už ovšem nebyl maďarským premiérem.

Není také pravda, že Hegedűs dal střílet do studentů. Především demonstrace z 23. 10. sice začala jako studentská, ale večer už byla na nohou celá Budapešť, mezi účastníky byli i vojáci a policisté. První výstřely padly během protestů u budovy rozhlasu nikoli na rozkaz, nýbrž nejspíš proto, že někomu z ostrahy selhaly nervy. Následovala nezadržitelná eskalace.

Po porážce revoluce se Hegedűs do politiky už nevrátil. Dostal prebendu ve formě ředitelování výzkumného sociologického týmu Akademie věd. O místo přišel v roce 1968, když veřejně protestoval proti invazi do ČSSR, což mu slouží ke cti. Nechci ovšem toho člověka glorifikovat, jen upozornit, že v maďarské revoluci hrál zcela nevýznamnou roli. Australská optika (a možná i zájmy příbuzných někdejšího premiéra) zvětšila komára do rozměrů obludy z jurského parku.

16. listopadu 2001