indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.9.-13.9. 2001

 

ARCHIV

Malování čerta na zeď

Teroristické útoky v USA vzbuzují pochopitelné rozhořčení. Je těžké uchovat si při analýze chladnou hlavu. Spolehlivá metoda je co nejméně ideologizovat: rozčilení plodí zkratové ideologie. Odstrašujícím příkladem je článek ředitele Institutu pro národní bezpečnost Petra Vančury Kde selhal bezpečnostní systém (MfD 13. září 2001).

Zkratkovým ideologizováním byl například slavný výrok Ronalda Reagana o SSSR jako říši zla. Sovětský Svaz byl hnusná, zaostalá orientální tyranie, jejím státním náboženství byla směs mindráků a chrapounské nenávisti k okolí. Nebyla to ale žádná říše zla. Říše zla na tomto světě neexistuje. Po deseti - dvaceti letech bude možné z odstupu posoudit, jak tato démonizace poznamenala americkou politiku vůči Gorbačovovu Sovětskému svazu. V každém případě není vůbec náhoda, že se pan Vančura Reagana výslovně dovolává.

Pan Vančura dále prohlašuje, že "na světě jsou síly, které si přejí zničení západní civilizace" a že jde o "válku vyhlášenou z třetího světa". Toto tvrzení je třeba konfrontovat s doposud známý,i skutečnostmi. Usama bin Ládin je bohatý občan bohatého státu; občany bohatého státu byli i dva doposud známí teroristé. Do jaké míry patří Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty k třetímu světu? Na vině nejsou žádné "síly", ale konkrétní lidé. Ty je třeba vyhledat, zjistit jejich motivaci - a přirozeně je potrestat. Dospět k tomu, že jde o válku třetího světa proti západní civilizaci (pan Vančura to ovšem netvrdí, jen naznačuje) znamená udělat přesně to, co by se různým chytrákům počínaje Maem velmi líbilo. A taky to znamená strašně křivdit např. lidem ze zbídačených afrických zemí, kteří nemají na to, vést válku proti západní civilizaci, protože jejich hlavní starostí je přežít do druhého dne.

Nejpozoruhodnější na textu pana Vančury je prokurátorská poloha: je prý třeba zaměřit pozornost na země, které dodávají zbraně do zemí podezřelých s terorismu, jinak s nimi obchodují, a země, které pomáhají teroristy cvičit. Jako příklady jsou jmenovány bez nejmenších důkazů Rusko, "snad do určité míry i" Čína a "do jisté míry k nim doposud patří i Česká republika". Vůbec není jasné, zda se na teroristických útocích podílel nějaký stát, zato je známo, že teroristé byli vyzbrojeni pouze noži. Bude tedy nutné se v našem případě zaměřit na firmu Mikov a postavit ji pod kuratelu.

Pan Vančura rozšiřuje své obvinění i na "islámské země". Cituje jakéhosi "břitkého pozorovatele třetího světa": "Islámské země se vzdaly naděje, že by dokázaly vlastním úsilím vytvořit bohatství srovnatelné s bohatstvím západního světa. Namísto toho hledají a nalézají útěchu a náhradu v pohroužení do svého náboženství, což potom často vede k náboženskému fanatismu". Nevím, proč pan Vančura cítí potřebu urážet Turecko, našeho spojence v NATO. To ale ještě není všechno: "Ani Rusové nejsou schopni vytvořit vlastními silami bohatou moderní společnost, a i oni se s touto skutečností smířili. Na rozdíl od islámu však stále sní o svém velmocenském postavení a jak se zdá, ruští vládci stále vnímají svůj postoj k západu jako souboj." K čemu je dobré takovéhle hnusné pomlouvání jiného národa? Ostatně, co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim; představme si například, že bychom si třeba v německých novinách přečetli: "Ani Češi nejsou schopni vytvořit vlastními silami bohatou moderní společnost a místo toho propadli bludu, že bohatství vznikne rozkradením státního majetku…"

Úvahy pana Vančury, jak vidno, souvisí s teroristickými útoky v USA víc než volně. Vzhledem k jejich celkovému ladění nicméně upozorňuji, že pokud by snad pan Vančura chtěl v příštích týdnech absolvovat letecký výcvik, je mu v tom třeba všemi prostředky zabránit.

13. září 2001