indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.9.-12.9. 2001

 

ARCHIV

Otřesení Američané důvěřují své vládě

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění provedeného v úterý večer Gallupovým ústavem pro CNN a USA Today, teroristické útoky na New York a Washington považuje většina Američanů za válečný akt; 87% obyvatel Spojených států je zároveň hodnotí jako nejhorší okamžik ve svém životě.

Šest z deseti Američanů se nyní obává, že by se jejich rodiny mohly stát terčem teroristů. Bezprostředně po bombovém útoku v Oklahomě v roce 1995 to bylo přitom pouze 42%. Poněkud pikantní je potom skutečnost, že v úterý ráno, tedy ještě před tragickými atentáty, uveřejnil Gallup výsledky výzkumu, podle kterého se Američané cítí před teroristy nejbezpečněji za posledních šest let. Úplně bezpečno se dnes cítí 16% obyvatelstva nejmocnějšího státu světa.

Ačkoli komentátoři v Evropě víceméně svorně tvrdí, že svět již nebude stejný jako dřív, Američané se v této otázce rozdělili na dvě poloviny. Nadpoloviční většina (61%) nehodlá nic měnit ani na svém dosavadním způsobu života. Pouze necelá polovina lidí se také nyní cítí být méně ochotna používat letadlo jako dopravního prostředku.

Američané nicméně velmi důvěřují své vládě: 88% z nich je přesvědčeno, že vládě se podaří najít a potrestat osoby odpovědné za útoky, 78% se domnívá, že prezident Bush je schopen situaci zvládnout. Sedm z deseti respondentů upřednostňuje vyčkat s reakcí až na dobu, kdy budou jasně označeni ti, kdo za atentáty stojí. Pouze 21% doporučuje okamžitý úder a 4% si nepřejí žádnou reakci ze strany své země.

Pro Události zpracoval Jiří Kmec