indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.9.-12.9. 2001

 

ARCHIV

Konec jednoho snu

Tak nadepsal svůj středeční úvodník francouzský internetový deník Le Monde.

"Byl to utopický sen. Rozplynul se v krvi a hrůze v úterý 11. září, kdy se Spojené státy staly obětí gigantické teroristické operace. Tento válečný akt, tato přehlídka barbarismu traumatizuje Ameriku. Ten sen snil George W. Bush: chtěl ochránit Spojené státy před mezinárodní scénou; méně se exponovat při zasahování do řešení světových konfliktů. Ignoroval izraelsko-palestinskou válku, ale slíbil vybudovat nad národním územím protiraketový deštník. Probuzení je strašlivé.

Realita nejistého světa po skončení studené války, kdy již neexistují pravidla a kde státy nejsou jedinými hráči na mezinárodní scéně, zasáhla Spojené státy tak silně jako snad nikdy od japonského útoku na Pearl Harbour v roce 1941. Ohlásil se tak příchod nového světa, ve kterém hypermocnost ukázala svou zranitelnost vůči hyperterorismu.

Tato výzva je nekonečně větší než ta, které čelil George Bush otec, když se v roce 1991 rozhodl vyhnat irácké jednotky z Kuvajtu. Tato zkouška přichází v době, kdy hlavní linie obranné i zahraniční politiky nového prezidenta jsou ještě mlhavé, a týmy, které mají na starosti jejich vytvoření, jsou zabrány do jakýchsi surrealistických byrokratických bitev.

Vzdušní piráti odklonili letadla z jejich pravidelné trasy a nasměrovali je na symboly americké ekonomické síly v New Yorku - mrakodrapy dvojčata World Trade Centra, poté přímo na srdce vojenské síly ve Virginii poblíž Washingtonu - Pentagon, a způsobili tak smrt tisíců lidí. V tomto dramatu stojí Američané pevně za svým prezidentem.

Ale až přejde smutek, přijde čas otázek. Bylo Bushovo rozhodnutí správné? Nebylo nepatřičné upnout se pouze k jednomu strategickému cíli: dát Spojeným státům systém protiraketové obrany? Mnozí experti a odpovědní politikové upozorňovali: opravdové nebezpečí nepředstavuje možnost vypuštění rakety na území Spojených států nějakým nezbedným státem, ale právě teroristický útok. I když úterní atentáty byly nepochybně připravovány dlouho před nástupem Bushe do Bílého domu, padnou i otázky po vhodnosti republikánské politiky na Blízkém východě. Bude zdůrazněna na jedné straně nenávist, kterou Amerika vyvolává ve velké části arabsko-islámského světa, na druhé straně potom naléhavost problému terorismu a společného boje proti němu.

V neštěstí, jaké Spojené státy zažívají jen zřídka, je za všemi těmi otázkami jedna jistota: izolacionizmus není pro Ameriku volbou."

Le Monde, 12. září 2001
Pro Události přeložil Jiří Kmec