indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

3.9.-10.9. 2001

 

ARCHIV

Jen aby nám to vydrželo!

MfD zveřejnila 28. 8. výpověď očitého svědka o masakru německých válečných zajatců v Náchodě. Ustupující němečtí vojáci postříleli neozbrojený ruský oddíl. Na to Rusové za pomoci místních Čechů pochytali Němce, kteří nestačili uprchnout. Jednu část zajatců pak v místním pivovaře Rusové postříleli, druhou jejich čeští pomocníci utloukli.

Na článek reagoval hned v dalším čísle Karel Steigerwald (Dvoje oči v Náchodě). Píše mj.: "Že Rusové postříleli Němce, kteří postříleli Rusy, je ovšem srozumitelné. Kdo by mohl chtít, aby Rusové nepostříleli Němce, kteří postříleli Rusy? Jen Blázen. Že se k tomu přidali místní obyvatelé? Někteří z nich byli bestie, jiní měli dobrý důvod. Tak to ve válce - i na jejím konci - chodí… Lidská práva na programu nebyla."

Jistě, to co se stalo, je srozumitelné. Za války se zabíjí, stejně jako se za privatizace krade. Přitom zabíjet a krást se nesmí. Je tedy třeba vždycky hledat cestu, jak ven z tohoto dilematu.

Například se naskýtá otázka, zda ubití němečtí vojáci byli totožní s těmi, co postříleli neozbrojené Rusy. Rusové se to nepokusili zjistit, nebylo to jejich zvykem, a potud je to srozumitelné. Taky by to byl jejich problém, kdyby se do toho nepřipletli našinci.

Další otázka je, jaký může mít člověk dobrý důvod, aby umučil bezbranného nepřítele.

Pan Steigerwald má na to všechno srozumitelnou odpověď: lidská práva nebyla na programu. Myslím si sice, že lidská práva jsou na programu vždycky, ale budiž: ze Steigerwaldovy formulace se dá vyvodit aspoň to, že dnes zjevně lidská práva na programu jsou.

Jen aby nám to vydrželo!

Mladá fronta Dnes 30. 8. 2001