indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

23.7.-28.7. 2001

 

ARCHIV

Udělení bobříka vyčůranosti za měsíc červenec

bobr.O zavedení britských kontrol na letišti Ruzyně existují v zásadě dvě verze. Podle té první, kterou lze vyvodit ze slov a jednání pana ministra Kavana, využil úskočný a zpupný Albion chvilkové nepozornosti našeho ministerstva zahraničí, oklamal je úlisnými sliby a jeho úředníci se pak úkladně se vloudili na ruzyňské letiště, kde sekýrují poctivé české občany, toužící pro uskutečnění jednoho ze svých základních lidských práv - návštěvy Velké Británie. Jakmile pan ministr zjistil, že dochází k nepravostem, zkartáčoval britského velvyslance a zřídil útvar, který bude chování imperiálních úředníků přísně střežit. Zjistí-li nepravosti, běda jim!

Podle druhé česká vláda a pan ministr osobně, vyděšeni představou, že Británie uvalí na české občany vízovou povinnost, což povede mj. k dalšímu růstu obecné nevraživosti vůči Romům, uprosila Angličany, aby místo toho zvolili nějakou mírnější formu kontroly. Tak vznikl velmi nešťastný nápad na přesun imigračních kontrol na ruzyňské letiště. To rozhořčilo veřejnost i obhájce lidských práv, a ministr se teď pokouší shodit odpovědnost na Brity. My nic, my muzikanti. Co si o nás britská vláda a veřejnost pomyslí, pokud je tato verze pravdivá, netřeba rozvádět.

Po pečlivém vyhodnocení obou verzí rozhodla se redakce Událostí udělit panu ministru zahraničí České republiky Janu Kavanovi bobříka vyčůranosti za měsíc červenec 2001.

Laureátovi zároveň srdečně blahopřejeme.