indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

16.7.-23.7. 2001

 

ARCHIV

Kavan: Temelín nebude zprovozněn bez stoprocentní bezpečnosti

Rozhovor listu Die Presse (21. 7. 2001) s ministrem zahraničí Janem Kavanem o Temelínu, "urážce" Česka Německem, obavách Rakušanů a možném odstavení elektrárny.

Od Anneliese Rohrer

Vídeň/Praha. "Nechci nijak bagatelizovat obavy Rakušanů, ale jsem si jist jedním: můžeme Rakušany přesvědčit o tom, že nám záleží na jejich bezpečnosti stejně jako na bezpečnosti našeho obyvatelstva." Těmito slovy zopakoval český ministr zahraničí Jan Kavan v rozhovoru s Die Presse jednu ze svých základních výzev: "Nemáme v úmyslu zprovoznit Temelín, pokud nebudeme mít víc než stoprocentní jistotu o tom, že je z hlediska bezpečnosti a ochrany životního prostředí bezpečný."

Kavan pokračoval: "Věřit, že by česká vláda hazardovala se životy vlastních obyvatel nebo obyvatel Německa či Rakouska, podsouvat jí, že riskuje životy, je už samo o sobě "urážkou". Proto se česká vláda cítí "uražena" závěrem stanoviska německé spolkové vlády k Temelínu, totiž požadavkem na zastavení provozu elektrárny. Tón dopisu a požadavek vzbuzují dojem "arogantního, politického stanoviska", které zcela zjevně přehlíží právo suverénního státu rozhodovat o své vlastní energetické politice. Proto nebereme toto stanovisko vážně. Požadavek na zastavení elektrárny není také logický, protože se předtím mluvilo o tom, že musí být zaručena bezpečnost . To je však úmysl české vlády. Kavan: "Závěr (německého, pozn. red.) dopisu dosáhl jen toho, že se vláda jednomyslně rozhodla na něj vůbec neodpovídat.

Rakouskou reakci na německé stanovisko chápe Kavan překvapivě pozitivně: "Zaregistroval jsem, že se rakouská vláda se závěrem neidentifikuje, že ministr Molterer chce pokračovat v procesu započatém v Melku a v konstruktivním dialogu. To mne naplňuje opatrným optimismem." Kavan se pak plně soustřeďuje na tento proces z Melku. Česko je připraveno ustavit vlastní skupinu pro případ těžkých nehod reaktoru. Koncem července by mělo znovu dojít k setkání českých a rakouských expertů. Ministr není ochoten ustoupit od politiky transparentnosti , pokud jde o Temelín, i když by teď měla znamenat nevýhodu pro elektrárnu, protože v západní Evropě taková transparence u atomových elektráren ve srovnatelné fázi výstavby neexistuje. Pokud bude Rakousko pokračovat v procesu z Melku, může být proces v září politicky uzavřen: "Tím myslím uzavřen úspěšně a na nejvyšší úrovni". To by ale neznamenalo konce transparence, výměny informací, otázek a odpovědí. Co očekává od Rakouska? Kavan: "Rakousko by mělo - a já vím, že je to obtížné - uklidnit mediální konflikt (ohledně Temelína)." Je to důležité pro dobré sousedství a na něm je velmi zainteresován.

Kavan se vrací ke své hlavní žádosti v souvislosti s otázkou, zda by si přece jen nedovedl představit situaci, kdy by s pomocí Rakouska byl Temelín přece jen zastaven. "Ti, kteří to navrhují, vycházejí z toho, že Temelín není bezpečný a nikdy bezpečný nebude. Tato domněnka je nepřijatelná. Neviděl jsem dosud žádný dokument, který by mne přesvědčil o tom, brát takový návrh na odstavení vážně. Proces z Melku je nejlepší postup, jak rozumně hovořit o problémech na obou stranách.

A Kavan ještě jednou zdůrazňuje, že přijímá starosti, obavy, otázky rakouského obyvatelstva a považuje je za legitimní: "50-60 kilometrů je opravdu malá vzdálenost". Je legitimní považovat od české vlády záruky bezpečnosti. Ale jednu kousavou poznámku na adresu Rakouska si Kavan přece jen neodpustil: "Překvapuje mne, že rakouská vláda všechny tyto otázky otvírá teprve teď. V době, kdy bylo v tehdy ještě komunistickém Československu přijato rozhodnutí o stavbě a kdy stavba začala, neřeklo Rakousko ani slovo, ani jediné slovo."