indexok_r2_c02.gif(2 kb)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

4.6.-14.6. 2001

 

ARCHIV

Ruce pryč od naší demokracie!

V právě uplynulém týdnu přinesl český tisk dvě krátké, ale dosti příznačné informace. Jedna druhé jako by z oka vypadla. Václav Klaus napadl Českou televizi kvůli pořadu "Chapadla korupce". Stěžuje si na něj Radě ČT: prý útočí na demokratický systém v ČR. Vytýká mu jednak, že politici, kteří jsou v něm hodnoceni kladně, pocházejí skoro výhradně z OSA, US a KDU-ČSL, zatímco ti, kteří jsou tam uvádění "v negativním kontextu", patří většinou k ODS. A dále: v pořadu se podle Klause skoro výlučně naznačovalo, že volby jsou u nás svobodné jen formálně, justice a politika jsou podplacené a svoboda a demokracie jsou podvázané.

Pokud by tato kritika byla oprávněná, musel by ji podle Václava Klause občan pochopit jako výzvu ke svržení režimu.

Novopečený místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal zase napadl poslankyni US Hanu Marvanovou, a to za následující vyjádření: "Právní reforma byla v uplynulých deseti letech zásadně podceněna, a proto bohužel musíme konstatovat, že ČR není v tuto chvíli právním státem. I tam, kde zákon přiznává občanovi nebo podnikateli určité právo, ten nemá možnost se svého práva včas domoci." Kasal reagoval podrážděně a velmi podobně jako Klaus: "Hluboce se mne to dotklo. Považuji to za urážku vývoje posledních deseti let..."

Pořad ČT, který Klaus tak silnými slovy kritizuje, jsem neviděl. Pokud v něm opravdu není náležitě zdůrazněna zásadní zodpovědnost US, KDU-ČSL a nebožky ODA za stíny polistopadového vývoje, stěžuje si na to právem. Naproti tomu pokud tam jsou politici ODS líčeni "takřka výhradně v negativním kontextu", v zásadě to odpovídá roli, kterou ODS v posledních deseti letech sehrála. Klaus by musel brát případ od případu a dokazovat, že to či ono obvinění neodpovídá pravdě. Povinností veřejnoprávního média není rozdělovat své sympatie a antipatie rovným dílem mezi politické subjekty, ale poskytovat pravdivé informace. Také nelze přehlédnout, že kritika paní Marvanové je projevem dosti velké nestydatosti. Dlouholetá harcovnice ODS a posléze US, odbornice na právní problematiku, nemůže takhle jednoduše dělat "já nic, já muzikant". Legrační je jen to, že pan Kasal jí právě tenhle alibismus nemůže zase dost dobře vyčíst, aniž by připomněl svůj podíl na věci. A to se mu zjevně nechce.

To ovšem nic nemění na skutečnosti, že Klausova i Kasalova reakce jsou velmi obdobným způsobem absurdní. Vytýkají televizi a poslankyni Marvanové negativní, destruktivní kritiku, která neguje celý polistopadový vývoj a vybízí k jeho zvratu. Nepřipomíná vám to něco? A někde v pozadí je postulát kritiky konstruktivní, tvořivé.

Demokratický systém je systém opravitelný nerevolučními prostředky. Soubor těchto nerevolučních prostředků ho vytváří. "Destruktivní" kritika (každá kritika musí být destruktivní!) ho neničí, ale posiluje. Ti, co na to nevěří, pochybují o naší demokracii daleko víc než kritické pořady v médiích nebo poslankyně Marvanová. A nechtě prozrazují, jak málo jsou sami demokraty.

Vyšlo MfD 14.6.2001