Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.4.-21.4. 2001

 

ARCHIV

K polemice pana Yehudy Lahava

Lidové noviny otiskly ve čtvrtek 12. dubna článek Yehudy Lahava, který polemizuje s názory Jiřího Loewyho na politického představitele slovenských Maďarů Jánose Esterházyho. K textu pana Lahava podotýkám:

  • 1. Není pravda, že v horthyovském Maďarsku byly podobné protižidovské zákony jako ty slovenské přijaty daleko dříve. Tři maďarské protižidovské zákony (zákon č. XV. z roku 1938 "O účinnějším zajištění rovnováhy společenského života", zákon č. IV. z r. 1939 "O omezení expanze Židů ve veřejném životě a hospodářství" a zákon č. XV. z roku 1941, vlastně novela zákona č. XXXI. z roku 1894 o manželském právu) byly diskriminativní a rasistické, ale vůbec se nedají srovnat se slovenským zákonem č. 198 z roku 1941 (tzv. Židovský kodex). Většina nelidských opatření, zavedených na Slovensku podle tohoto zákona, se v Maďarsku prosadila až po německé okupaci země na jaře 1944.

  • 2. János Esterházy jako výkonný předseda Sjednocené maďarské strany z druhé poloviny 30. let nenese žádnou zodpovědnost za činy svého někdejšího spolupředsedy Andora Jarosse v roce 1944, kdy Jaross byl ministrem vnitra ve vládě Döme Sztójaye. Tvrdit opak je demagogie.

  • 3. Maďaři na Slovensku se do ČSR dostali proti své vůli, nerespektováním zásady práva národů na sebeurčení, k níž se vítězná Dohoda verbálně hlásila. V poměru ke státotvornému "československému" národu byli v druhořadém postavení trpěné menšiny a na tomto základním faktu se během trvání první ČSR nic nezměnilo. Nikdo neměl právo požadovat, aby s tímto státem cítili loajalitu nebo dokonce aby se s ním solidarizovali. My Češi musíme pochopit a tolerovat, že jejich poměr k ČSR byl a je jiný než náš.

  • 4. János Esterházy hájil statečně a vytrvale zájmy slovenských Maďarů. Za to byl po roce 1945 odsouzen předpojatým soudem podle mírně řečeno pochybné právní normy a poté umučen v komunistických žalářích. Je nepochybné, že se dopouštěl politických chyb. Politických chyb se dopouštěli i T. G. Masaryk nebo Andrej Hlinka. Přesto se k prvnímu z nich Češi, k druhému Slováci hlásí. Stejným právem, jako slovenští Maďaři k Jánosi Esterházymu.

Vyšlo zkráceno v Lidových novinách 21. dubna