Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

19.2.-21.2. 2001

 

ARCHIV

Opoziční smlouva se otřásá v základech

Jednání mezi opozičně smluvními partnery o rozpočtovém schodku proběhlo, jak se zdá, v dosti konfliktním ovzduší. ODS nemůže přejít mlčením skutečnost, že se vládě nepodařilo udržet dojednání v tak významné věci. Těžko se však zbavit dojmu, že frapantní vládní selhání přichází nyní ODS velmi vhod.

V poslední době v ČSSD podstatně zesílily hlasy, volající po rychlém vypovězení opoziční smlouvy. Ozývají se hlavně z polodisidentské středočeské organizace, ale jistou rezervu už dal najevo i designovaný Zemanův nástupce Špidla. Důvody zdrženlivého až odmítavého postoje jsou zjevné.

Miloš Zeman dal už před časem najevo svůj úmysl odejít z politiky a v tuto chvíli se zdá, že i kdyby ho nebyl myslil vážně, nezbude mu, než ho uskutečnit. Většina lidí z vedení strany je už zjevně aspoň v skrytu duše přesvědčena, že Zemanův politický styl je kontraproduktivní.

Zeman si svůj odchod naplánoval v etapách: na sjezdu se vzdá stranických funkcí, zůstane však až do voleb předsedou vlády. Tak vzniká nestandardní situace: funkci pro stranu životně důležitou bude vykonávat člověk bez stranických funkcí; bude mít ovšem i tak ve straně velkou váhu (navíc umocněnou jeho útočnou autoritativní povahou). Nové vedení se octne v mimořádně nepříjemné situaci. Dá se tušit jakési dvojvládí, poznamenané konflikty. Je zjevné, že to ČSSD v rozhodujícím období před volbami nijak neprospěje. Pád opoziční smlouvy (a tedy pád Zemanovy vlády) by byl pro Zemanovy nástupce pravým vykoupením.

Jediný, kdo má v ČSSD opravdu silný zájem na zachování opoziční smlouvy, je premiér: nejen že je to jeho duchovní dítko - ale jejím pádem se z něj stane pouhý soukromník a jeho odchod ze Strakovky a z politické scény nebude nijak zvlášť okázalý.

ČSSD se dostala do situace, v níž přestává být pro ODS čitelným, spolehlivým a užitečným partnerem. Plány na změnu ústavy a volebního zákona padly a je otázkou, co by mohla Klausova strana ze sociálních demokratů ještě vyždímat. Navíc Klausovi hrozí, že pokud nové vedení ČSSD po sjezdu z vlastní iniciativy vypoví opoziční smlouvu, ztratí ODS iniciativu a octne se ve vleku událostí. ODS se přitom nemusí bát ani pádu vlády, ani předčasných voleb. Její preference sice stagnují, ale jsou setrvalé a pokračování opoziční smlouvy nedává velkou naději na zvrat tohoto trendu. Navíc pád vlády vůbec neznamená předčasné volby. Daleko pravděpodobnější by bylo vytvoření nějaké přechodné vlády na Tošovského způsob. Tato varianta by byla nepochybně blízká prezidentovi, ten by už nějak přesvědčil Unii svobody, KDU by asi neodolala tradičnímu pokušení "být při tom" a silné tlaky pro budou i v sociální demokracii. ODS by se stala na rok jedinou demokratickou opozicí: na tom může jen vydělat.

Zdá se tedy, že Václav Klaus nemá proč otálet: jednou opoziční smlouvu tak jako tak vypovědět musí, od výsledků sjezdu ČSSD si nemá co slibovat. Vypovězení opoziční smlouvy před sjezdem by vneslo zmatek do řad nepřítele, vytvořila by se nepředvídatelná situace (v těch se Klaus dokáže pohybovat jako ryba ve vodě) a ČSSD by to pravděpodobně oslabilo.

V příštích volbách asi vyhraje čtyřkoalice, voliči si přejí změnu. Nejspíš nebude moci vládnout sama. Ale bude si vybírat partnera. Klaus nemá velkou šanci a spojení slabší ODS se silnější čtyřkoalicí je pro něho smrtelně nebezpečné. Je docela dobře představitelné, že po umravnění sociálních demokratů vznikne něco na způsob Národní fronty demokratických sil a pro Klausovy odpůrce by bylo velmi lákavé uskutečnit na druhý pokus to, co se nepovedlo na podzim 1997: očistit ODS od Klause a tím ji učinit "salonfähig" i pro hradní komnaty.

Nevím samozřejmě, co Václav Klaus udělá. Myslím si jen, že je nejen v jeho zájmu a v zájmu ODS, ale i v zájmu České republiky, aby tu i po příštích volbách byla silná nekomunistická opozice, politická konkurence. ODS je strana po mnoha stránkách nevábná, její ideologií je odpudivý populistický šovinismus - ale snad právě to by mohlo příští vládní koalici inspirovat k rozumnější politice. Nebude-li se ovšem naopak snažit s ODS v této věci soutěžit.

21. února 2001