Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

12.2.-17.2. 2001

 

ARCHIV

Když dva dělají totéž...

... je to někdy skoro totéž. Jakmile se v lednu 1977 v s.p. Mototechna dozvěděli, že jeden jejich nehodný zaměstnanec (totiž já) podepsal Chartu, vypukl ve vedení poplach. Dobře věděli, že musí vykázat nějakou činnost. Na druhé straně se jim nechtělo mne vyhodit: měl jsem pověst člověka, s níž po pracovní stránce nejsou problémy; kromě toho dobře věděli, že něco takového se nedělá. A tak rozvinuli celou škálu potěmkinských postihů, z nichž některé mi jsou dodnes nepochopitelné (přemístili mne z vidrholce ve Stodůlkách, kde tehdy ještě nestálo žádné sídliště a lišky si tam dávaly dobrou noc, do Karlína, tedy vlastně skoro do městského centra). Dále bylo nutno mne odněkud vyloučit. Zde se naskýtala jediná možnost: "ROH" (bolševické odbory). Exkomunikace proběhla se vší pompou a na celopodnikové úrovni.

Tím jsem přišel o občanské právo dostat jednou za rok před vánocemi bonboniéru. Nesměl jsem se účastnit otravných odborových schůzí, které ovšem nebyly příliš časté. A nemusel jsem platit příspěvky, jejichž roční hodnota o něco převyšovala cenu zmíněné bonboniéry.

To všechno se mi znovu vybavilo, když jsem si v novinách přečetl, že Věra Valterová, kterou Hodač před svou rezignací pověřil řízením České televize, sice zatím nedostala padáka, ale zato byla vyloučena z televizních odborů. Lidové noviny to hned snaživě zdůvodnily: ta osoba nerespektovala ani pana Richarda Falbra, nejvyššího velitele všech českých odborářů a nadto ještě senátora!

Paní Valterová se před časem zapojila do podezřelé, amatérské a totálně zkaňhané akce, jejímž cílem zjevně bylo posílit vliv ODS v České televizi a výsledkem pravý opak. Nebyla mi nijak zvlášť sympatická ani tímhle, ani svým vystupováním. Teď se s ní však cítím být tak trochu na jedné lodi: na lodi vyloučených z ROH (pardon, televizní odbory se tak už asi nejmenují, ale co záleží na jménu!)

Odboroví předáci v s.p. Mototechna se vůči mně v roce 1977 zachovali jako šašci. Udělali to ovšem proto, abych nemusel být vyhozen, a tak se na ně dost dobře nemohu zlobit.

Pan Dekoj a spol. se vůči paní Valterové bohužel nemohou vykázat ani takovýmhle zdůvodněním.

17. února 2001