Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.1.-6.1. 2001

 

ARCHIV

Děti ráje

Asi po roce se na Václavském náměstí opět sešla statisícová demonstrace. Za vzbouřené televizní pracovníky (prostřednictvím iniciativy Česká televize - věc veřejná její spoluorganizátory) na ní prohlásila paní Voldánová: "nechceme pracovat pro žádnou politickou stranu". Zároveň se několik řečníků vyslovilo pro zrušení opoziční smlouvy. Kolega paní Voldánové Jan Kraus žádá předčasné volby. Daniel Hůlka je ještě radikálnější: "tahle generace už jeden režim svrhla a je toho opět schopná." To je ovšem nadějné. Pan Hůlka asi mluvil za komunisty, kteří se aspoň podle slov jejich předsedy Grebeníčka demonstrace v hojném počtu zúčastnili. Ideové pozadí pak tvořila píseň "táhněte do háje, všichni pryč, chtěl jsem jít do ráje, ztratil jsem klíč" a výzva pátera Halíka, aby demonstranti vydrželi v duchu Jana Husa. I na mučidlech a na hranici.

Politici se demonstrace účastnili sporadicky. Vicepremiéra Špidlu vypískali. Předseda US Karel Kühnl zahájil svou řeč slovy: "Stydím se za to, že jsem politik". Když je pan Kühnl takový stydlivka, nechť zbytečně nechodí na náměstí a raději si vybere jinou profesi. Nemyslím, že by jeho odchodem z politické scény tahle země utrpěla nějakou velikou ztrátu. Ale to on samozřejmě neudělá: jen se vyčůraně pokouší obrátit hněv rozzuřeného davu proti svým politickým protivníkům, s nimiž si není schopen poradit korektními politickými prostředky. Je to hra děcka se sirkami.

Vřavu podporuje rozvášněný tisk, v první řadě Lidové noviny. Tomáš Hořejší píše: "Díky dramatickým událostem na Kavčích horách si nyní občané zřejmě naplno uvědomili, že jsou to oni, kdo určí, jak velkou moc nad jejich životy budou mít politici." Vypadá to, jako by náš lid, poté, co v listopadu 1989 porazil komunisty, zákeřně a proti jeho vůli ovládli a zotročili "politici". Je třeba je svrhnout a vyhnat. Petr Fischer zase píše: "plané hádky o to, kdo je v právu, skončily... Po včerejším déja vu na Václavském náměstí a ve velínu ČT musí být všem jasné, že legrace definitivně skončila."

Legrace skončila, Pragováci: Chceme do ráje, politici, bestie, nám v tom brání, naše trpělivost je u konce, plané hádky o to, kdo je v právu, skončily. Teď rozhodnou pádnější argumenty, totiž ty revoluční: pěsti? šutry? klacky?

Ale to je přece taky déja vu, kolego Fischere.

5. ledna 2001