Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

6.11.-12.11.10. 2000

 

ARCHIV

Práskači

Günter Verheugen se pokoušel v rozhovoru pro MFD vyvsětlit rozlíceným českým premiantům, proč si je EK odvážila zařadit sice s pochvalou a do první skupiny uchazečů, ale až za Maďarsko a Polsko. "S restrukturací některých důležitých odvětví jste začali velmi pozdě kvůli bývalé vládě", pravil. "To je odpovědnost Klausovy vlády. Ta záměrně odkládala tyto procesy." Potrefený Klaus označil komisařovy výroky za neuvěřitelnou hrubost a vměšování do české předvolební kampaně. Na tom druhém něco je, i když věcně má samozřejmě pan Verheugen úplnou pravdu: EK a její představitelé by měli hodnotit Českou republiku jako celek (jako celek, to jest včetně Václava Klause, ji taky budou přijímat) a neplést se pokud možno do našich vnitropolitických sporů.

Zato pan předseda US Kühnl zareagoval s radostnou vstřícností: Klausovy vlády nesou opravdu těžkou odpovědnost za to, že zanedbaly přípravu na členství v EU, on sám to říkal tisíckrát dávno před panem Verheugenem.

Nu, jestli opravdu tisíckrát, to nevím. Jednou ale rozhodně ano. Někdy před rokem připravila čtyřkoalice důkladnou zprávu o všech nešvarech souvisejících s českou přípravou na EU, a poslala ji šupem do Bruselu. To bylo velmi problematické rozhodnutí hned z několika hledisek. Především pan Kühnl sám nějakou (připouštím že dosti krátkou) dobu seděl v posledním Klausově kabinetu a nese odpovědnost za jeho konání. A celá US nese spoluzodpovědnost za vládu ODS, jíž byla součástí. Jejich kritika je tedy dost alibistická. Dále: US, celá čtyřkoalice a pan Kühnl se měli především snažit uplatnit své argumenty doma, přesvědčit českou veřejnost a získat ji na svou stranu. Protože se jim to, zdůrazňuji že ve zcela svobodném prostředí, vůbec nedařilo, obrátili se na pana ředitele z Bruselu. Za třetí, jednalo se o stanovisko jedné ze stran politického zápasu, stanovisko, jehož cílem bylo pochopitelně mimo jiné ukázat, V čem má US oproti svým oponentům pravdu; dá rozum, že takové stanovisko musí chtě nechtě být jednostranné. Už proto by mělo být určeno pro domo sua, jako podklad k věcné politické diskusi; v Bruselu by si jeho obsahu i v tom případě bezpochyby byli všimli. A konečně, povaha zprávy o stavu příprav byla taková, že stavěla do špatného světla nejen ODS a ČSSD, nejen Klause a Zemana, ale celou Českou republiku. V tom je podobná stávkám lékařů, železničářů nebo hraničním blokádám. Může pomoci k úspěchu jedné skupince, která není schopná své požadavky prosadit korektní cestou, ovšem za tu cenu, že poškodí mnoho jiných. Souhrnně řečeno, má všechny důležité vlastnosti nepěkné denunciace.

Lidé v Bruselu jsou nožná socialisticky orientovaní byrokrati. V každém případě to však nepochybně jsou slušní, evropsky vychovaní lidé. Bude pro ně obtížné v hloubi duše nepohrdat státem, jehož političtí představitelé se chovají tímto nemožným, buranským a v neposlední řadě sebezničujícím způsobem. Státem, kde zřejmě ve vzájemné řevnivosti zapomněli nejen na to, co je vlastenectví, ale i na prostý pud sebezáchovy.

Zatím jsme měli štěstí: zpráva EK je pro ČR ve skutečnosti příznivá, přesto že z nás po zásluze a definitivně snímá falešné vavříny premianta. Bude li čtyřkoalice pokračovat tímto způsobem, mohlo by to příště dopadnout hůře.

Pan Kühnl má pravdu, kritizoval Klause dávno před Verheugenem. Na jeho místě bych se tím ovšem moc nechlubil.

12. listopadu 2000