Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.10.-29.10. 2000

 

ARCHIV

Dá se v Česku zbohatnout poctivě?

Agentura STEM zjišťovala, kolik občanů ČR se domnívá, že naši boháči přišli ke svému majetku poctivou prací. Výsledek není na první pohled příliš povzbudivý: 70% lidí se domnívá, že ne.

Dá se předpokládat, že teorii o nepoctivém zbohatnutí sdílejí dvě skupiny respondentů. Jednak ti, kterým se zbohatnout nepodařilo, a jednak ti, kterým se to sice povedlo, ale o počestnosti prostředků, které přitom použili, mají jisté pochybnosti - proto si z alibismu namlouvají, že jinak to vlastně nejde. Odtud by plynul dost optimistický závěr, že 30% našich spoluobčanů se podařilo zbohatnout korektním způsobem.

Celá záležitost má ovšem nepříjemnou vadu na kráse: za posledního půl roku stoupl počet těch, kteří nevěří na poctivé zbohatnutí, o celých 17%. To znamená, že za posledního roku 17% lidí buď zchudlo, nebo se dostalo na šikmou plochu. To je neblahý trend, který by bylo dobré zvrátit.

Ve skutečnosti vždycky a všude (tedy i dnes u nás) lze zbohatnout poctivým způsobem. Vždycky a všude je to ovšem pracnější a obtížnější než zbohatnout nepoctivě. Proto společnost klade do cesty těm, co nechtějí zbohatnout poctivě, různé bariéry. Například policii. Potíž je v tom, že i naši policisté jsou lidé a proto 70% z nich je rovněž přesvědčeno, že poctivě zbohatnout nelze, z výše uvedených důvodů. Tím se i z policie stává rizikový faktor.

Situaci dále komplikují ti, kteří v rámci třídního boje po zbohatlících metají dlažební kostky bez ohledu na to, zda zbohatli poctivě či nepoctivě. Metači jsou ti, kteří poctivě zbohatnout nechtěli a/nebo nepoctivě se jim to nepovedlo.

Jde o to, jak prosadit ve společnosti srozumění o tom, že poctivě zbohatnout se může, kdežto nepoctivě zbohatnout se nesmí. Až se na tom sjednotí občané, policie i vrhači dlažebních kostek, bude možné hovořit o tom, že se u nás obnovila svobodná, demokratická společnost.

22. října 2000