Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.9.-23.10. 2000

 

ARCHIV

Dobré ráno 23. října 2000

Komentář vysílá ČT1 v programu "Dobré ráno s ČT" v pondělí 23. října v 7.15.

O právě rozpoutané volební kampani se všeobecně a nikoli neprávem soudí, že je negativní a poměrně vulgární. Není to nic překvapivého v tom podivném společenství politických stran, kde je každý proti každému a nikdo s nikým nechce do otevřeného, přímého spojenectví.

ODS a Václavu Klausovi byl v minulosti vyčítán "pravicový bolševismus". Vyčítali mu to ti, kteří na rozdíl od něho kdysi byli bolševiky skutečnými a během času na to jaksi zapomněli. Je smutné, že na to směli zapomenout.

Klausův projev na kongresu ODS ovšem vyvolává atmosféru bývalého režimu: přesněji řečeno toho období, kdy se v šedesátých letech režim pomalu hroutil, komunističtí ideologové ztráceli půdu pod nohama a museli si zvykat na víceméně veřejnou kritiku. I oni vedli řeči o "populistické negaci všeho čeho bylo od roku 1989 - pardon, 1948 - dosaženo". Vyčítali svým nesmělým kritikům, často ostatně souvěrcům, že se usilovně snaží zdiskreditovat a bořit pokud možno všechno, a strašili lidi tím, že vítězství těchto remcalů by znamenalo negaci celkového polistopadového - pardon, poúnorového - vývoje. Václav Klaus je nepochybně vynikající odborník a člověk s přirozeným politickým talentem. Je smutné, že se nakonec ocitá v pozici nebožtíka Antonína Novotného.

Manažeři volební kampaně Čtyřkoalice zjevně usoudili, že v dnešním hrubém a vulgárním světě musí plout s proudem. Vyrukovali s poetickým heslem "Konec vlády růže s ptákem". V pozoruhodné shodě s KSČM volají: S námi se to změní. Na intelektuální notu hraje jen osamělý Vladimír Mlynář: ODS opustila modrou liberální barvu a nahradila ji rudým srdcem, a panu poslanci to připadá "docela symbolické". Taková narážka snad pobaví intelektuální společnost v některé pražské kavárně. Většina voličů ji nepochopí.

Růže s ptákem je hrubý rub čtyřkoaliční propagandy. Uhlazený líc reprezentuje dvoupatrový londýnský autobus, který má konkurovat slavnému Zemáku a uvádí do vytržení bodré jihomotravské venkovany, voliče KDU-ČSL. Konečně tu je ospalý medvídek Koala. Nedělejme si z něho legraci, je to jistě lepší, než kdyby si čtyřkoalice dala na štít například skunka.

ČSSD převzala roli klidné síly. Mluví o stabilitě a solidaritě. Vymyslit tento slogan nestálo příliš mnoho duševního úsilí. ČSSD veřejnost hned tak něčím originálním nezaskočí.

Konečně jsou tu komunisté. Heslo Jiní o lidech, my s lidmi, je zjevně třeba po leninsku doplnit: jiní o lidech žvaní, my s lidmi zamáváme. Na Ústecku prý přišli se sloganem: společně dokážeme i nemožné. Doufejme, že se jim to nepovede.

22. října 2000