Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.9.-16.10. 2000

 

ARCHIV

Rakušanům vstup zakázán?

Komentář vysílá ČT1 v programu "Dobré ráno s ČT" v pondělí 16. října v 7.15.

Jeden obchodník z Českých Budějovic (a není v tom zřejmě sám), vyvěsil v souvislosti s hraničními blokádami na svůj obchod ceduli: "Rakušanům vstup zakázán".

Nebudu jej jmenovat, bylo by to ode mne zbabělé. Ten člověk nemá přístup k médiím jako já a navíc jeho východiska jsou mi pochopitelná a zjevně také správná: Rakušané mají právo proti Temelínu protestovat, ale neměli by omezovat svobodu pohybu a jako rukojmích využívat i těch, kteří jejich odpor k Temelínu chápou. Je to trochu podobný problém jako někdejší české stávky lékařů a železničářů, jen mezinárodní a tedy o hodně vážnější.

Od tohoto východiska vede ovšem k nápisu "Rakušanům vstup zakázán" dlouhá cesta. Představme si ten řev, kdyby náš pan X. vyvěsil na své prodejně nápis "Romům vstup zakázán". A vůči Rakušanům se to smí?

Mezi Rakušany patří i paní Tanja Lutz a pan Karl Koller, kteří se k temelínské patálii vyjádřili v internetové debatě listu Der Standard. Paní Lutz tam napsala: "Rakušané by si měli zamést před vlastním prahem a pracovat na svých domácích úlohách. Ale v dobách jako je ta dnešní člověk holt potřebuje vnějšího nepřítele. Sbohem sankce, sem s novým nepřítelem! Tak je to teď Česko a Slovinsko, kvůli nějakým elektrárnám a mírovým rozhodnutím... Snad už je načase, aby se Schüsselové a Haiderové v téhle zemi stali nepřáteli sobě samým."

Ä pan Koller píše: Co by se prosím změnilo zastavením Temelína? Nic, protože máme na našich hranicích podstatně nebezpečnější elektrárny, české Dukovany a slovenské Bohunice. To jsou Černobyly, které by bylo třeba zavřít. V případě Mochovců tu byly tytéž hysterické reakce. Pouze s tím rozdílem, že tenkrát nikdo neblokoval hranice. Mochovce už dávno fungují a hranice jsou volné. Rakousko musí akceptovat. že je se svým postojem k atomu v Evropě dosti osamoceno. Česko si nemůže po 40 letech komunismu dopřát ten luxus, aby učinilo z jaderné elektrárny muzeum, jako to udělalo Rakousko s Zwentendorfem. Rakousko se chová čím dál tím víc jako mezinárodní podivín. Hraniční blokády jsou opatřením k odcizení, ne k dobrému sousedství. ČR, člen NATO, si to právem nedá líbit. Kde jsou prosím tak tolerantní k demonstrantům. Policie by měla blokády ukončit."

Zákaz, který pan X. vyvěsil na dveře své prodejny, platí i pro paní Lutz a pana Kollera. Navíc sortiment, který pan X. v obchodě nabízí, je keramika a výrobky lidových řemesel. Nechci být příliš zlomyslný, ale při vší pověstné vášnivé náklonnosti českých zákazníků ke zboží tohoto typu si dokážu představit, že nezanedbatelnou část klientely pana X tvoří právě zavrhovaní Rakušané. Je hezké, když si někdo pro zásadní věc podřezává sám pod sebou větev. Ale musí to být opravdu zásadní věc, a ne jen vzbouřené emoce.

Podíváme-li se (my Češi) na temelínský problém s chladnou hlavou, nemůžeme zanedbat, že podstatný podíl na vyhrocení sporu mělo nezodpovědné chování Zemanovy vlády. V tuto chvíli nám nejde o to, zbourat Temelín, ale donutit Zemana a spol., aby se chovali slušně k našim sousedům, s nimiž potřebujeme mít dobré vztahy. Je to úkol svým způsobem nadlidský, ale nezbývá nám, než ho vzít na sebe. Sami jsme si Zemana zvolili.

V této věci jsou Rakušané - zejména takoví, jako paní Lutz a pan Koller - našimi přirozenými spojenci. Važme si jich. Není důvod je hrubě urážet.

A závěr? Pane X., prosím Vás snažně, sundejte tu ceduli.

15. října 2000