Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

6.9.-12.10. 2000

 

ARCHIV

Styďte se, Rakušáci!

Rakouské postoje k Temelínu nejsou české veřejnosti srozumitelné. Proto se včerejší Právo obrátilo na odborníka povolaného, historika Dušana Třeštíka. Nemá snad tvrdá rakouská linie nějaké historické kořeny? Pan Třeštík sdělil, že Češi jsou v Rakousku tradičně považováni za národ drobných řemeslníků a služek. "Prostě Čech je česká služka. Tento stereotyp stále trvá" a "přibarvuje politické postoje". Prý jim to nemůžeme mít za zlé, protože stereotypy vznikají historicky.

Rakouská averze vůči Temelínu není úplně racionální. Jak by mohla být, když jejím zdrojem je strach. Strach z ruské technologie a východní nezodpovědnosti. Strach trochu podobný tomu, který vedl Českou republiku přes časem k rychlému vybudování potrubí z Ingolstadtu do Kralup. Jste ochotni se mu divit?

Konflikty mezi středoevropskými národy je možno odbourávat. Předpokladem je dobrá vůle. Je možné je taky rozněcovat - tím, že si v nich přihřejeme své osobní a národní mindráky. Měli bychom vědět, že tak roztáčíme kolo, které se nikdy nezastaví. A že jediným lékem na nepřiměřené reakce je dobrá vůle.

Pan Třeštík naproti tomu zaujímá postoj tchána Nonancourta ze hry V+W Slaměný klobouk: "Že se nestydíte, zeti, vy takovej velkej a já mám malý boty!".

Psáno pro LN, 12. října 2000