Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.9.-27.9. 2000

 

ARCHIV

ODS bojující

Když v úterý v podvečer vrcholila zteč Vyšehradu antiglobalizačními bojůvkami, požádali znepokojení zastupitelé Prahy 4 vládu ČR o nasazení vojska. Starostka Studenovská (ODS) vznesla v té souvislosti požadavek, aby policie postupovala daleko tvrději. Reakce Prahy čtyři byla poněkud hysterická a málo uvážená: armáda je cvičena a vybavena pro boj se zbraní v ruce. Proti rozvášněným demonstrantům je bezbranná jen o něco méně než ti policisté, kteří byli vysláni do vřavy vyzbrojeni pouze čepicemi. A stejně jako jim by vojákům nezbylo než metat na útočící zpátky dlažební kostky, kterými je zasypávali.

Postup zástupců Prahy 4 se asi dá omluvit vypjatou situací i tím, že jejich městská část byla nepokoji postižena nejvážněji. Radikalismus představitelů ODS se ovšem stupňoval úměrně tomu, jak nepokoje v ulicích utichaly. Mimořádné grémium strany vyzvalo policii, aby při opakovaném porušení veřejného pořádku a zákona ze strany odpůrců globalizace použila daleko tvrdší zákroky a využila všechny dostupné prostředky. Co se pod touto mnohoslibnou rétorikou skrývá, vysvětlil den nato Miroslav Macek: policie prý měla na řádění odpůrců globalizace odpovědět střelbou.

ODS učinila další výrazný krok v procesu haiderizace. Její představitelé vycítili rozhořčení veřejnosti, nezvyklé na výtržnosti tohoto typu, a dodatečnou ústní střelbou nabuzují vášně, od nichž si slibují, že posílí stagnující preference strany. Ve skutečnosti jestli něco českou policii šlechtí, je to skutečnost, že jí mohou být činěny takovéto výtky. Výtky, kterých se vždycky dostává těm, co se ve chvíli nebezpečí chovají víceméně rozvážně.

A navíc: kdopak je odpovědný za to, že špatně vyzbrojení a ve věci divokých masových demonstrací nepříliš zkušení policisté byli vystaveni takto tvrdé zkoušce? Když česká vláda (totiž Klausova vláda) v polovině devadesátých let nabídla Prahu jako místo setkání MMF a SB, jistě nemohla tušit, co všechno to bude obnášet. Kdyby ovšem byla skromnější, zvážila by, že drobná všední práce má větší váhu než pořádání okázalých mítinků pro kapitány světového bankovnictví a že šplhounský premiant si volky nevolky koleduje o malér.

28. 9. 2000