Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.9.-27.9. 2000

 

ARCHIV

Pan Žantovský se chystá na svátek

Pan senátor Žantovský mi ve své polemice ohledně ekonomického fóra v Praze (LN z 1. 7. 2000) právem vytýká, že jsem ho nezařadil mezi ty, které bude třeba volat k zodpovědnosti za to, co se v Praze odehraje v posledním zářijovém týdnu. Je to moje chyba a nezbývá mi, než se omluvit.

Ti, kteří se o konání akce zasadili, podle pana senátora chtěli "vrátit naši zemi do středu západní civilizace, ze které pochází, učinit z ní moderní otevřenou liberální společnost". V době, kdy nynější nepřátelé na život a na smrt, Klaus, Tošovský, Žantovský a další, ještě spolu lovili bobříka vyčůranosti, se dokonce tvrdilo, že vlastně už v Evropě jsme, respektive jsme ji nikdy neopustili. A jde jen o to, tuto naši přítomnost stvrdit nějakou velkolepou podívanou, například celosvětovou spartakiádou finančníků a průmyslníků. V pozadí přitom figurovala typicky západoevropská naděje: pohostíme je kvasem a pirohy, namažeme jim med kolem huby, třeba z nich vypadne nějaký ten červoněc. Pravda, čeští hostitelé tehdy nemohli tušit, že se během času stane zvykem doprovodit spartakiádu celosvětovým sletem vandalů a rabiátů. Co ale tušit mohli a měli, je, že do Evropy se nedostaneme pořádáním okázalých švancparád, ale především usilovnou, vytrvalou, každodenní poctivou prací, a že základní je vytvořit pro ni slušné podmínky. Dodnes se to nepovedlo.

Za poznámku stojí i způsob, jak se pan Žantovský chystá na zářijový svátek porozumění. Budou tam prý i naše děti. Tady by pan Žantovský měl mluvit sám za sebe, ale hlavně: jistě tam bude hodně těch, co jsou ochotni diskutovat (a diskutovat je o čem). Jistě tam bude hodně těch, kteří nechtějí diskutovat, jen halasně demonstrovat, ale nechtějí bourat a ničit. Vsadil bych se ovšem, že převahu budou mít vandalové a rabiáti, proti nimž musí zasáhnout policie. A každá policie může účinně zasahovat jen tenkrát, když za sebou cítí aspoň v tom základním loajalitu veřejnosti a ústavních orgánů. Tu česká policie, jak se zdá, nemá: pan Žantovský mluví o přehnaných a neadekvátních přípravách a vůbec není sám. Jiní sociální revolucionáři připravují hlídky, které se budou policistům plést pod nohy a monitorovat, zda se chovají dost humánně. Vypadá to, jako by česká policie byla tím hlavním protivníkem, s nímž se v září musíme vypořádat. A tady je třeba připomenout: česká policie má jistě daleko do dokonalosti - přesto je to zařízení daleko funkčnější a smysluplnější než například Senát Parlamentu České republiky, kde kromě jiných sedí i pan Žantovský.

Lidové noviny 9.9.2000