indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

23.1. - 28.1.2006

ARCHIV

Demokracie v ohrožení

Naši političtí představitelé nás horem dolem přesvědčují, že se nic neděje: prezident mluvil ve svém novoročním projevu o standardní demokracii. Havel a lidé z jeho okruhu (Jiří Pehe) zjevně vsázejí na Paroubka a bagatelizují nebezpečnost komunistů. Paroubek to od nich rád převzal: nehrozí nebezpečí, že by u nás byl nastolen totalitní režim dirigovaný z východu. Představa, že všechno ostatní je v zásadě dobré, mi připadá hodně skromná.

Přitom vláda už nyní plánuje a vyvíjí tlak na média. Nejde jen o případ pořadu Bez obalu: RTV, v níž mají KSČM a ČSSD většinu, má nástroje (např. hojně využívané pokuty za „nemravnost“), jak tlačit na to, aby se soukromé televize v komentování politiky chovaly pokud možno vstřícně. Nový tiskový zákon může šikovně formulovaným právem na odpověď způsobit, že stránky novin budou zaplněny vládními „odpověďmi“. Na konferenci ČSSD zazněl požadavek na „dialog“ strany s médii – strana nemá co vést dialog s médii, je jejich objektem, média a politika mají být odděleny jako výkonná moc a soudy (podobně podezřelý je i plán ministra kultury na dialog s církvemi – vzhledem k tomu, že u nás nebyla provedena odluka církve od státu, má ministerstvo kultury církve podle nějakých transparentních pravidel podporovat, to je vše). Slovo „dialog“ vypadá v této souvislosti jako synonymum pro „nátlak“.

Změny, které prosazuje nový ministr zdravotnictví, směřují k obnově monopolu ve zdravotní péči. Postupně získává kontrolu nad pojišťovnami, ČLK, lékařskými odbory. Brutální mocenský postup proti lékárnické komoře a proti nemocnicím v regionech je doprovázen demagogií, jaká u nás po Listopadu nemá obdoby (řeči o milionářích, pokrytecké argumentování pacienty, zvlášť věrohodné z úst člověka, který kdysi prohlásil, že lékařská stávka musí pacienty bolet, komunistické pojetí zisku jako něčeho nemravného).

Tato politika už je a do budoucna má být zajištěna spoluprací s KSČM (zatím nikoli na vládní úrovni).

Přitom KSČM se fakticky hlásí ke všemu podstatnému ze své minulosti, příležitostná distance je nedostatečná a nevěrohodná. Je to strana nevypočitatelná, ovšem kromě jediného: že to, oč jí jde, není demokracie a svoboda v evropském, západním pojetí.

Pokud se tento projekt politiky a tato konstelace prosadí, čekají nás nejpronikavější politické změny od roku 1989. Změny, které budou ve větší nebo menší míře znamenat přechod k autoritativnímu způsobu vlády a k omezení názorové plurality. Tváří v tvář tomuto nebezpečí je prakticky nemožné stavět se do pozice „nad věcí“: politický život je u nás nyní polarizován jako dosud nikdy.

Přitom problém není ČSSD sama o sobě. Hlavní problém je stávající stojedenáctičlenná většina ČSSD – KSČM, která může být v červnových volbách velmi snadno obnovena. Vyhlídky na její zlomení jsou přitom problematické: ODS si ponechala v programu agresivní národně socialistické vlastenectví a hysterické hájení „národních zájmů“, které ji spojuje s komunisty a kvůli němuž už prohrála jedny volby. Po Klausovi zdědila zálibu v jednoduchých originálních řešeních, jež nejsou příliš věrohodná (důchodová reforma). Její vedení se vyznačuje mimořádně nízkou politickou kulturou. KDU-ČSL zastává v mnoha věcech (potraty, registrované partnerství) odpudivě fundamentalistická stanoviska, v mocenských záležitostech se oddává bezmeznému oportunismu. Mimoparlamentní strany představují dohromady pátý prvek, který v systému našich politických stran chybí: tento morbidní rozhádaný ples politických upírů nechtě pečuje o to, aby žádný takový prvek nevznikl.

V příštích měsících půjde o hodně: stát stranou je nemožné, naděje skrovná.

Mladá fronta Dnes 31. ledna 2006