indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

25.7. - 30.8.2005

ARCHIV

Dohánění ztraceného času I.

Pondělí 1. srpna: zprávou číslo jedna je případ technoparty Czech Tek. Po tvrdém policejním zásahu (zhruba sto zraněnými je asi polovina policistů) se zvedla vlna kritiky, v níž se poprvé od roku 1990 sjednotila Pravda a Láska s Neviditelnou rukou trhu. Z kritiky ODS čouhá jako šídlo z pytle politická účelovost (po pravdě řečeno začal s tím už Paroubek, ovšem chuť, s jakou se lídři ODS zapojili do této nezopovědné hry, bere dech), o prezidentovi platí totéž, spousta lidí se touží kýčovitým způsobem zviditelnit v očích „našich dětí“. Je správné, že policie zasáhla, technika zásahu je ovšem (jako všechno na světě) kritizovatelná.

Středa 3. srpna: Tomáš Baťa požádal o obnovu procesu, v němž byl bezprostředně po válce jeho strýc Jan Antonín v nepřítomnosti odsouzen mimořádným soudem za kolaboraci k dlouholetému trestu vězení. Věrohodnost mimořádných soudů všeobecně a tohoto zvlášť je velmi problematická, procesy probíhaly v rozjitřené atmosféře, podle velmi problematických právních norem, do rozhodování soudních orgánů se promítaly politické zájmy (hlavně ty komunistické). Politické ohledy ovšem nepochybně poznamenají i rozhodování o případné obnově řízení: Baťa byl zjevně odsouzen podle tzv. velkého retribučního dekretu a dekrety, jak známo, jsou nedotknutelné. Proto taky Nejvyšší soud už jednou, a to v době, když byl jeho předsedou nynější ombudsman Motejl, obnovu procesu odmítl. Máme opravdu vykutáleného ombudsmana. Revize Baťova procesu by podle odpůrců znamenala problematizaci retribučního soudnictví. To znamená „přepisování minulosti“, která je pro jistotu nedotknutelná, aby nám náhodou nespadla na hlavu. A tak Jan Antonín Baťa zůstane úředně kolaborantem a nepomůže mu ani svěcená voda.

Čtvrtek 4. srpna: Začíná tahanice o post ministra kultury. Tím, že ČSSD blahořečila zesnulého Pavla Dostála, ztížila si výrazně jmenování nástupce. Paroubek navrhuje generálního komisaře české účasti na letošním Expo Darjanina, „Platforma pro renesanci ČSSD“ Františka Ringo Čecha. Ten kandidaturu, jak se dalo čekat, nadšeně přijal. Čelný představitel Platformy Dašek zdůvodňuje návrh tím, že by nebožtík Dostál s Čechovou nominací jistě souhlasil: argument, který zavání spiritismem. A kromě toho: „Aspoň bychom vyměnili jednoho klauna, jakým byl Dostál, za druhého“. Drtivá logika tohoto zdůvodnění bere dech.

Pátek 5. srpna: Senát schválil 43 hlasy Vlastu Formánkovou do funkce soudkyně Ústavního soudu. Paní Formánková odsoudila v osmdesátých letech jakéhosi hostinského za „protistátní“ výroky. Postavili se za ní nejen senátoři z ODS (senát je u nás tradičně prezidentská instituce, podpořili návrh „svého“ prezidenta), ale i senátor Schwarzenberg, který se domnívá, že „mladý člověk“ (Formánková tehdy začínala svou soudcovskou kariéru) se může mýlit. Totéž pak zopakovala i sama kandidátka. Charakterizovat rozsudek paní dr. Formánkové jako justiční omyl je legrační nepřesnost. Paní doktorka prostě chtěla vyhovět „společenské objednávce“. Stejně bude chtít vyhovět i teď . Proto si myslím, že nemá v Ústavním soudu co pohledávat. Jenže – kompetentní je Senát, a ten rozhodl.

V MfD napsal k policejnímu zákroku na Czech Tek Daniel Štrobl: „Policie se postavila účastníkům CzechTeku čelem a se staženým hledím svých přileb. Stejně tvrdě, ne-li ostřeji, by zakročil policejní sbor tam, kde právo na nedotknutelnost majetku je státem hájeno, tedy v zemích, které mají s demokracií podstatně delší a nikým nerušenou zkušenost. Chování technařů a hysterické reakce jejich zastánců jsou smutným dokladem přetrvávání bolševického myšlení v nás, představy, že všechno patří všem, a tedy nikomu.

ODS má v čele člověka "s gulami". Jako daňový poplatník chci mít kromě vlády i stejně potentní policii. Pokud ji budeme svou hloupou kritikou neustále kastrovat, můžeme očekávat, že příště si technaři udělají mejdan u nás v obýváku.“

Sobota 6. srpna: Zásah proti Czech Tek se stal vhodnou příležitostí pro to, aby se zviditelňovali politici (aktivní i penzionovaní) i nejrůznější baviči. Díky tomu se teď technaři rozlézají po Praze. Zopakují si tu úspěšně to, co se nepovedlo na Tachovsku? Senát většinou (ovšem dosti skrovnou, 36 hlasy) rozhodl, že policejní zásah byl nepřiměřený. O přiměřenosti zásahu nerozhoduje hlasování. Je to, jako kdyby odhlasovali, že Rukopis královédvorský a zelenohorský jsou pravé. „Technaři“ (tj. jejich samozvaní mluvčí, za pořádáním těchto akcí nestojí žádný formálně vymezený výbor nebo něco podobného) odmítají jednat s ministrem vnitra a premiérem, ale nechtějí prý z „toho“ dělat politickou věc. Dělají ji už tím, že si vybírají, s kým jsou ochotni jednat. Akce tohoto typu jsou v civilizované Evropě tvrdě postihovány. Snad se toho jednou dočkáme i u nás.

Předsedovi ODS Topolánkovi došlo, že téma „českých národních zájmů“ ve volbách 2002 na voliče ODS dvakrát moc nezabralo. To je mírně, ale opravdu jen velmi mírně povzbudivé. Jinak se pan předseda domnívá, že při akcích jako byl Czech tek má policie „monitorovat porušování zákonů“. To je dobré: naše policie se tak sice velmi často chová, ale její úlohou je porušování zákonů bránit.

Máme opět jedno výročí. Řada publicistů prolévá krokodýlí slzy nad svržením atomové bomby na Hirošimu. Tuhle hysterii nechápu. „Konvenční“ bomby nejsou o nic lidštější, rozdíl je jen v kvantitě.

Pondělí 8. srpna: Europoslanec Železný zakládá politickou stranu Nezávislí demokraté. Programem je zabránit islamizaci Evropy, dovolit řidičům chlastat (v omezeném množství, pochopitelně) a, jak jinak, hájit české národní zájmy. Myslím, že iniciativa pana Železného se zakládá na omylu. Lidé jako on mohou uspět tam, kde přijde k volbám mimořádně málo voličů nebo kde se volí na okresní úrovni a do nepopulární instituce (Senát). Může uspět jako Železný, ne jako strana. A navíc: už dost dlouho není ředitelem Novy, paměť lidu je krátká. Sejde z očí, sejde z mysli. Kdyby chtěl zaujmout voliče do PS, musel by si vymyslit nějakou menší pitomost.

Z mapy území, na kterém se konala tolik diskutovaná technoparty u Mlýnce, jednoznačně vyplývá, že většina akce proběhla na pozemku, který účastníci vůbec neměli pronajatý. Nikoho to nezajímá. Prezident se dokonce na plánek odmítl podívat, když mu ho chtěl ministr vnitra ukázat.

Středa 10. srpna: Karel Gott se na rozdíl od dalších hvězd českého popu (Lucie Bílá, Kamil Střihavka, Jaromír Nohavica) nepřipojil k protestům proti policejnímu zásahu, zdůvodnil to celkem střízlivě: „Je pravda, že se mi některé zákroky policie, které jsem viděl v televizi, nelíbily a policie by je měla vysvětlit, ale ve světě jsou zásahy proti demonstracím často mnohem tvrdší… nikdo mne nedojme slovy o tančících dětech, protože někteří technaři děti rozhodně nejsou.“