indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

11.10. - 19.10.2004

ARCHIV

Odpověď prezidenta Putina

Česká média nevěnovala zrovna nadbytečnou pozornost tomu, co řekl v pondělí v Dušanbe na tiskovce prezident Putin. Dvě nebo tři věty o tom utrousila Česká televize, malou zprávičku přinesly jedině Lidové noviny. Putin se však vyjádřil obšírněji a poměrně velmi přesně. Novinářovu otázku (jistě nebyla položena náhodou, to se v těchto východních oblastech nestává), i Putinovu odpověď (nepochybně velmi dobře připravenou, jak je tomu v Rusku zvykem) citujeme. Netřeba snad zdůrazňovat, že podle našeho názoru má ruský prezident v tom podstatném do slova a do písmene pravdu.


Otázka: vážený pane prezidente Ruska, s čím spojujete aktivizaci bojové činnosti v Iráku a jaký to bude mít vliv na výsledek prezidentských voleb v USA?


V. Putin: Věnovali jsme dnes mnoho pozornosti boji s terorem. Pokud jde o události v Iráku, všem je dobře známo, že Rusko bylo vždy proti vojenské akci v Iráku. I dnes se mé názory a názory prezidenta Bushe v této otázce navzájem velmi liší. Proto vše, co mohu na toto téma říci, bude názor člověka jakoby z druhého tábora.

Bude to názor člověka, jehož pozice, pokud jde o irácký problém, se nekryje s pozicí prezidenta Bushe. Zároveň každý objektivní pozorovatel chápe, že o aktivizaci mezinárodních teroristických organizací v Iráku v dnešních podmínkách, a o tom, že je tam mezinárodní terorismus přítomen, nikdo nepochybuje, zvlášť po nesmyslných a ukrutných vraždách civilních, ničím se neprovinivších osob, po explozích v křesťanských kostelích a dalších hned na první pohled nesmyslných zločinech.

A tak jsou dnes útoky mezinárodního terorismu v Iráku namířeny nejen a dokonce ne tolik proti mezinárodním koaličním silám, jako proti prezidentu Bushovi osobně. Mezinárodní terorismus si dal za cíl nedopustit Bushovo znovuzvolení v USA na druhé prezidentské období. Pokud toho dosáhnou, budou ovšem slavit vítězství. Budou slavit sice taktické, ale pro ně zároveň velmi významné vítězství jak nad Amerikou, tak v jistém slova smyslu nad silami mezinárodní protiteroristické koalice, když vezmeme v úvahu tu roli a ten význam, jaké Amerika v této koalici má. A musíme chápat, že v tomto případě to dá mezinárodnímu terorismu doplňující impuls pro jeho činnost, dá mu další sílu a může vést k aktivizaci jeho činnosti v různých oblastech světa.

Tomu všemu rozumíme, zároveň ovšem vycházíme z toho, že když se americký volič bude rozhodovat, komu svěří vládu nad svou zemí na další čtyři roky, motivy (jeho) hlasování půjdou daleko za rámec irácké problematiky. To bezpodmínečně chápeme a budeme respektovat se vší vážností jakékoli rozhodnutí amerického lidu. A přitom bychom neměli zapomínat to, co jsem výše uvedl, měli bychom vycházet z realit. A měli bychom být připraveni na jakýkoli vývoj událostí.