indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.7. - 4.10.2004

ARCHIV

Muzikál se špatným koncem

Dosavadní průběh aféry Kořistka představuje záhadu hodnou Hercule Poirota. Co se vlastně stalo? Zvláště při pokusu odpovědět na otázku, kdo mluví pravdu a kdo lže, si čtenář detektivek bezděčně vzpomene na Vraždu v Orient-Expresu.

První aktér příběhu: ODS a její předseda Topolánek. Ten přiznal, že „nechal jednat“ s poslanci koalice, mj. též s panem Kořistkou, o tom, zda by o důvěře vládě nehlasovali s opozicí. Vůbec, ale vůbec nic jim přitom „nenechal“ slibovat. Zprostředkovatel schůzky, pan Večerek, se ji nejprve pokoušel zatlouci. Pak spolu s panem Dalíkem tvrdili, že pokud snad padly nějaké nabídky, byly učiněny zcela zjevně v žertu. Poslanec Kořistka souhlasil se zkouškou na detektoru lži, oba další účastníci schůzky to odmítli. Úřední výsledek není znám, Kořistka však tvrdí, že dopadla pro něho příznivě, potvrdil to přímo ministr Bublan a nepřímo vzápětí rozjetá policejní akce. Z toho ze všeho se dá usuzovat, že není možné, aby si pan Kořistka prostě všechno vymyslel.

Nyní druhý protagonista, zmíněný poslanec US-DEU. Ke schůzce došlo 29. července, předsedu své strany však informoval až 16. srpna. Proč ta prodleva? Ani jeden, ani druhý neohlásili případ policii. Z toho plyne přinejmenším, že mu Kořistka dlouho nepřikládal zvláštní váhu a oba si byli vědomi „důkazní nouze“. Jenže už 20. srpna o věci psala MfD (pan Kořistka novináře informoval, ale údajně nepočítal s tím, že to bude zveřejněno). Obvinění se sice zatím nedá prokázat, ale vrhne na ODS před volbami špatné světlo, i když potom třeba aféra vyzní do ztracena. Je těžké ubránit se pochybnostem, zda schůzka proběhla opravdu tak, jak ji pan Kořistka popisuje.

Konečně třetí aktér, Policie české republiky. Zahájila vyšetřování, pak náhle pány Dalíka a Večerka zadržela a umístila na krátkou dobu do „cépézetky“. Oběma mladými bonvivány to zjevně otřáslo (dnešní mládež je poněkud změkčilá). Přitom se nezdá, že by toho vyšetřovatelé měli zrovna moc v ruce a některé důkazy(výpověď paní Kořistkové) jsou legrační. Něco jiného by ovšem bylo, kdyby např. pan Večerek tak říkajíc zazpíval a potvrdil Kořistkovu výpověď. Mohl by se pak asi ze všeho vyvléci (on přece schůzku jen zprostředkoval). Není důvod předpokládat, že policie nejednala v profesionálním zájmu. Je však nepředstavitelné, že by necítila jakési politické krytí. A koalici přišla aféra víc než vhod. Policejní iniciativa naštěstí narazila u státního zastupitelství v Ostravě, které s ní ovšem mělo, jak se zdá, plné ruce práce.

Zcela zvláštním prvkem ve hře jsou dvě mladé dámy, v jejichž veselé společnosti pánové Dalík a Večerek po schůzce povečeřeli v hotelu Imperiál. Tím se dostáváme do světa, který my milovníci klasické operety známe např. ze Straussova Netopýra. Policie je vyslýchala, jejich případné svědectví by mělo podstatně větší váhu než svědectví paní Kořistkové. Není úplně vyloučeno, že obě jsou o průběhu schůzky informovány nejlépe ze všech občanů ČR. V tom případě jim to vůbec nezávidím.

Vliv story, která, jak doufám, bude jednou ztvárněna jako muzikál, na českou veřejnost je ovšem devastující. ODS uškodí (i když asi ne příliš), koalici nepomůže (voliči zklamaní ODS budou těžko volit prakticky neexistující US-DEU). Z moře nejistot ční jako pevná skála KSČM, která jediná není ve věci namočena. Ze slov místopředsedy Dolejše je zjevné, že už o tom ví.

Mladá fronta Dnes 4. října 2004