indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

6.7. - 11.9.2004

ARCHIV

Kouření a daně škodí zdraví!

Smuteční nápisy na krabičkách cigaret i na paklících tabáku do fajfky dávají jasně na srozuměnou, jaký je postoj námi volených i nevolených autorit ke kouření. To, co si o kouření myslí lékaři, netřeba připomínat. Stát se nyní rozhodl, že bude zvyšovat tabákovou daň, kam až to bude únosné. Ovšemže kouření škodí zdraví, ovšemže je třeba před ním varovat, stejně jako před nemírným požíváním alkoholu, nezodpovědným počínáním za volantem a mnoha životu nebezpečnými věcmi. Jenže stejně tak je třeba si klást daleko víc otázek, než kolik náš stát vynaloží na léčbu pacientů, jimž tabák poškodil zdraví. Statistický údaj praví, že stát vybírá na dani z cigaret cca 17,6 miliardy korun ročně, a že tato suma nepokryje náklady na léčbu prokouřených pacientů. Jenže protikuřáčtí bijci už ctěnému obecenstvu nesdělí, že krom zdaněných cigaret jsou zdaněni výrobci tabáku, kteří nadto musí odvádět nemálo peněz za své zaměstnance, že jsou zdaněni trafikanti a prodejci a distributoři, že jsou zdaněni samotní kuřáci, neboť stát od nich inkasuje zdravotní pojištění. Hauzírování se statistickými čísly je tedy značně šálivé a bylo by třeba skutečně seriózních analýz, abychom se mohli dobrat k jakési přibližné pravdě.

Hovoří se o pasivních kuřácích, že ovšem existují pasivní pijáci (většinou spíš pijačky), jimž partnerův alkoholismus ničí život mnohdy drastičtěji, než kdyby místo pití pokuřovali, se jaksi nehovoří. Proto asi ministerstvo zdravotnictví dosud nenechalo na lahve s alkoholem vylepovat nálepky s varovnými nápisy, takže mnozí nezkrotní pijani se dál řídí nepsaným doporučením: Po otevření okamžitě zkonzumujte!

Že kouření poškozuje zdraví, sperma, nenarozený plod, cévy, nehty a vlasy a všechno, před čím černě orámované nápisy na škatulkách cigaret varují, se jeví jako velmi pravděpodobné a téměř stoprocentně prokázané. Tato skutečnost může vést k absolutním restrikcím, k tažení proti tabáku, až k jeho úplnému zákazu. Proč ne, neumí-li si ochránit zdraví občan, musí mu ho ochránit stát, který zvyšováním tabákových daní vesele parazituje na chorobě, jíž je lidská závislost na nikotinu, stejně jako zvyšováním daní za alkohol parazituje na jiné chorobné závislosti. Je to lehce nemravné, ale co bychom od státu chtěli. Absolutní zákaz výroby, distribuce a spotřeby tabákových výrobků? Z čeho by stát vybíral ty křesťanské daně, z čeho by chtěl žít nad poměry? Nadto má idea zákazu nemalý sociální rozměr: tabák se pěstuje v oblastech, chudých na pracovní příležitosti, jeho prvovýroba zaměstnává statisíce jedinců, kteří živí početné rodiny. Ve druhé fázi tabákové fabriky zaměstnávají další miliony lidí, kteří tabák suší, fermentují, sypou do strojů, skládají do krabic kartony s hotovými cigaretami, nehledě na tisíce zaměstnanců papírenských firem, které vyrábějí specielní cigaretový papír, papír na krabičky a kartony a kolky, nehledě na zaměstnance chemických továren, vyrábějících postřik proti všemožné havěti a plísni, která napadá tabákové plantáže, k tomu připočtěme tisíce zaměstnanců speditérských firem, kteří hotové cigarety rozvážejí po celém světě, tisíce lidí, živících se v reklamě na tabáčnické produkty a vyjde nám pravděpodobně velmi vysoké číslo, které si ani netroufám odhadnout.

Jistě, zakázat kouření by možná nebylo od věci, ovšem až poté, co někdo udělá skutečně seriózní statistické rozbory, z nichž by vyplynulo, kolik milionů lidí by přišlo se zákazem a distribucí tabákových výrobků o práci, ale ruku v ruce s tím by musel někdo přijít s alternativním návrhem, jak výrobcům cigaret a zaměstnancům navazujících a předcházejících procesů nahradit legální zdroj příjmů, tedy čím je zaměstnat, aby uživili své rodiny na stejné úrovni, jako když vyráběli cigarety, a aby z nich stát mohl dál nerušeně ždímat daně.

Když už jsme u daní, doporučil bych ministru financí, aby pro příští rok nechal na daňové formuláře rovněž natisknout varování v černém rámečku: Vysoké daně poškozují zdraví. Vysoké daně mohou zabíjet. Vysoké daně otravují společenské ovzduší. Vysoké daně vedou k daňovým unikům. Vysoké daně jsou demotivující. Vysoké daně svádějí ke kriminalitě. A tak dál a podobně. Nadto je víc než evidentní, že se díky daním mnoho lidí stává jejich pasivními plátci, přinejmenším dítka daňových poplatníků, proto patrně pan poslanec Karas chtěl nedávno zdanit bezdětné, neboť manželství bez potomků jsou z hlediska produkce budoucích daňových poplatníků pro stát naprosto neefektivní a zaslouží si tedy spravedlivý trest.

Ale zpět k tabáku a všem souvislostem. Při zákazu výroby a distribuce tabákových výrobků by stát musel počítat s tím, že okamžitě vznikne tabákové mafie, s níž bude nutno za nemalý peníz svádět nerovný boj. Už teď se vede nejen u nás, ale všude ve světě zdlouhavá válka s tabáčnickými podloudníky, jejichž obchod kvete právě a jen díky tomu, že jsou cigarety zatíženy tak obrovskou daní. Co nám socialistická vláda zdaní napříště o nějakých těch pár procent navíc, nechme se překvapit.

David Jan Novotný