indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

12.6. - 19.6.2004

ARCHIV

Braňme Slačálkovu svobodu a rovnost

Tak nám Ondřej Slačálek označil válku proti terorismu za válku rasistickou. Tento výrok na některé otázky odpovídá a na některé nikoli.

Odpovídá na otázku, zda žijeme ve svobodné zemi. A odpovídá na ni kladně. Ondřej Slačálek může svobodně kritizovat prezidenta Bushe, Spojené státy, Izrael, naši vládu… na koho si vzpomene. Vzpomínám si, jak jsem měl kdysi starost o jeho otce, když byl jako „absik“ na vojně a dovoloval si věci, za které by ho mohli komunisté snadno zavřít. Tehdy jsem jeho statečnost obdivoval. Statečnost jeho syna prozkoušená není, protože teď ho u nás samozřejmě za jeho názory nikdo nezavře.

Na některé otázky ovšem Slačálkův názor neodpovídá. Je-li válka proti terorismu rasistická, znamená to, že je asi špatná. Znamená to také, že nemá být vedena? Zajímalo by mne, jaké vyvozuje Ondřej Slačálek důsledky ze svého názoru. Máme rozpustit tajné služby? Posílat teroristům zdarma Semtex? Vyznamenat je Nobelovou cenou, jako kdysi Arafata?

Slačálek zřejmě chce být spravedlivý a vyvážený, a navrhuje, aby byli vysláni zbrojní inspektoři do USA, Velké Británie či Izraele. Připouští, že jsou to absurdní návrhy. Souhlasím s ním. Jejich absurditu ovšem vidíme každý v něčem jiném.

Ano, západní civilizace je velmi, velmi nedokonalá. Spojené státy skutečně mnohdy podporovaly hrůzné režimy. V západním světě je taky na mnoha místech spousta korupce a v aplikování rovnosti na nejrůznějších rovinách je v západním světě skutečně řada rezerv.

Pokud posuzujeme západní civilizaci podle absolutních měřítek, nezbývá než ji odsoudit. V nějakém světě však žít musíme. Pokud se na tuto civilizaci podíváme z hlediska relativního, možná budeme rádi, že žijeme právě v ní. A rád by mohl být hlavně Ondřej Slačálek. Srovnává Bushe se Saddámem a rád by Bushe „vykouřil z jeho díry“. Nuže, pokud by Ondřej Slačálek žil v Iráku – nebo v nějaké zemi, která by měla s Irákem vztahy stejně blízké jako Česká republika a USA – byla by dávno po Slačálkovi veta. Na rozdíl od prezidenta Bushe Saddám totiž dokázal vlastnoručně mučit a pak nechat zabít vlastní příbuzné. S nějakým anarchistou Slačálkem by udělal krátký proces. V Iráku ovšem takoví lidé nejsou – tam by ani nemohli vyrůst.

Slačálek píše, že dnes jde „pouze o udržování nespravedlivých privilegií“. Nuže, nemá pravdu. Takové organizace jako Spojené národy, UNESCO a pod si nelze představit jinak než na pozadí Slačálkem kritizované západní civilizace. Západní civilizace do těchto a podobných organizací pozvala příslušníky všech jiných civilizací, a často sponzoruje své ohnivé kritiky. V tom se odlišuje od ostatních civilizací. A protože nejsem západoevropský politik, mohu si nyní dovolit „politicky nekorektní“ výrok. Právě pro tu schopnost ctít i své kritiky a dávat jim prostor vidím západní, chcete-li, „bělošskou“, civilizaci za lepší. A dovolil bych si dokazovat, že dokonce i za koloniálních režimů se Afričanům dařilo lépe než před příchodem „bílého muže“.

Na druhé straně právě skutečnost, že výdobytky, klady a přednosti západní civilizace bereme jako samozřejmost, že je nechceme vidět a že si jich nevážíme, může být důvodem, že tato civilizace se zhroutí a padne zpět do barbarství a temnoty.

Doufám, že Ondřej Slačálek bude moci do konce života sdělovat ostatním své názory. A doufám, že budou stále okrajovější.

Dan Drápal