indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

12.6. - 19.6.2004

ARCHIV

Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc červen 2004

euro bobrStávalo se v minulosti, a stává se patrně v tomto nedokonalém světě i dnes, že farmaceutická firma dodala na trh lék, aniž by upozornila na všechny kontraindikace a vedlejší účinky. Pacient, který lék bere a zdravotně na to doplatí, pak firmu žaluje a zpravidla vysoudí balík. To je docela normální a v pořádku.

Jakousi extenzí tohoto případu jsou žaloby kuřáků na výrobce cigaret: zapomněli je upozornit, že vytrvalou spotřebou jejich výrobků si přivodí rakovinu plic. Pokud se tak stane a dotyčný nezemře před ukončením procesu, vysoudí balík, i když by se naivním lidem mohlo zdát, že jeho případ se od případu pacienta, kterého poškodil užívaný lék, přece jen podstatně liší.

O další extenzi jsme se dozvěděli před nedávnem z denního tisku: jakýsi vášnivý jedlík čokolády zažaloval firmu, která vyrábí cukrovinky: soustavným a vytrvalým požíráním jejích výrobků si totiž přivodil cukrovku.

Ale to vše zcela bledne před inovací, s níž nyní přišel "tvůrčí kolektiv" (jak se říkalo za totáče), který má na svědomí film s lyrickým názvem Post coitum. Filmaři hodlají zažalovat několik filmových kritiků, kteří nepříznivými posudky jejich díla odvrátili diváky od návštěvy kina, kde je hrají, a tím tvůrce finančně poškodili.

Uspějí-li autoři filmu ve svém úsilí, podaří se jim skutečně zásadní průlom: nejenže by se před každým filmem muselo promítat krátké varování, podobné tomu, co je dnes napsáno na každé krabičce cigaret: Pozor, kritika tohoto filmu může výrazně poškodit Vaši kapsu! Ale mělo by to dalekosáhlé důsledky i ve světě politiky: představme si, jak svržený premiér Špidla a jeho ministři (ti, na něž se nedostalo křeslo v nové vládě) žalují opozici, že je vystrnadila z postů a tím je výrazně existenčně poškodila! Pokud by uspěli, spustil by se nezadržitelný proces kultivace našeho politického života. Parlament by přestal být nehostinným místem, kde si poslanci navzájem nadávají do lhářů a podvodníků, a stal by se polem pro tzv. konstruktivní kritiku, elysiem, v němž si opozičníci a příslušníci vládnoucích stran, vyzbrojeni olivovými ratolestmi, navzájem mažou med kolem huby.

Za originální nápad, který se možná neuplatní hned, ale má v českém prostředí velkou šanci do budoucnosti, udělujeme tvůrcům filmu Post coitum Bobříka vyčůranosti za měsíc červen 2004. A že je to Bobr jako hrom!

19. června 2004