indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.6. - 12.6.2004

ARCHIV

Tak máme po volbách…

Hodnocení toho, kdo vyhrál a kdo prohrál a proč, nechám na jiných. Až budete číst tyto řádky, už budou patrně známa jména našich prvních europoslanců. Co asi budou v Bruselu či Štrasburku dělat? No přece hájit naše národní zájmy!

Hájením národních zájmů se dušovaly před volbami snad všechny strany. Že je chtějí hájit, to víme dobře, jaké zájmy to jsou, o tom se vesměs mlčelo. Mám obavy, že to tuším. Tuším, co náš volič očekává a co strany slibovaly. Je to hodně přízemní: Vyboxovat co nejvíc peněz, co nejméně peněz odvádět, moci do věcí hodně mluvit, a uhájit si, aby nám do „našich“ věcí ostatní mluvili co nejméně. Nebo se mýlím?

Pokud se ale volilo do evropského parlamentu, nemělo se spíše očekávat, že se někdo zaváže k hájení zájmů evropských? Proč jsme tam lezli, když teď u nás převažuje pocit, že naši poslanci musí hájit především „naše národní“ zájmy? To se všechny strany tolik shodují v tom, že nějaká zlá Evropa naše zájmy neustále ohrožuje? Proč jsme pak tedy říkali ANO v referendu?

Nebo v Evropě všem jde jen o to, aby hájili své zájmy? Mají všechny evropské národy nutkavou potřebu dát dohromady nějaký parlament, kde by se pak mohli poslanci přetahovat, kdo těch zájmů uhájí víc?

Něco na sebe prozradím: Já jsem byl proti vstupu. Ale teď je mi „Evropy“ trochu líto. Chce vůbec někdo hájit její zájmy? Čeští poslanci určitě ne: Ti budou všichni chtít hájit zájmy národní.

Nevím, možná je to v jiných státech jiné. Pokud ne, jaká asi bude životnost uskupení, jehož zájmy nikdo nevidí nebo si neuvědomuje? Snad kromě bruselské byrokracie. Ta ale musí být velmi schopná, že uhájí své zájmy proti všem těm zájmům národním! Jakpak to asi dělá?

Zdá se mi, že má jednu metodu, kterou úspěšně používá: chrlí a chrlí materiály, které nikdo nemůže přečíst a nikdo jim vlastně nerozumí. Europoslanci hlasují o spoustě materiálů, které ani nečetli, protože jsou tak rozsáhlé, že na to nemají čas. (Někteří čeští poslanci k tomu přidají ještě další důvod: neznají jazyk.)

Ne, to je omyl! Oni ho ani znát nepotřebují! Je totiž jedna nepočetná skupina, která slaví žně: překladatelé a tlumočníci!

Dan Drápal