indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

31.5. - 5.6.2004

ARCHIV

Bojovat s neřestmi

Vstupem do Evropské unie se prý náš život nijak podstatně nezmění. Jedni, jako premiér Špidla nás tím utěšují, jiní, jako prezident Klaus, nás naopak chtějí připravit o zbytečné iluze. Ani jedni, ani druzí nemají pravdu. Náš život se rychle změní k lepšímu: staneme se předmětem soustavné péče, jejímž cílem je naše blaho a dobro. Poté, co bude za použití nezbytné dávky násilí zlomen náš odpor, octneme se v ráji.

Už nyní dochází na kuřáky. Není to iniciativa Unie, ta ji jen přijala a dotáhla. Blíží se doba, kdy se poslední milovníci nikotinu budou za temných nocí plížit na odlehlá místa, vyhrazená zločinu, do opuštěných továrních budov, na skládky a vrakoviště, aby si potají dali práska. Ke cti přijde nepochybně i prohibice: zkušenosti z Chicaga dvacátých let jsou inspirativní, a tak to, co zatím známe jen z amerických filmů, prožijeme na vlastní kůži.

Na řadě jsou rovněž tlusťoši. Nejen že si sami způsobují řadu nemocí, počínaje cukrovkou a konče ischemickou chorobou srdeční. Eurokomisař David Byrne varuje: „Pokud narůstající obezitu nezastavíme, zkrátí to průměrnou délku života a vysaje to do budoucna rezervy státního rozpočtu.“ Ohroženo tedy není jen zdraví nezodpovědných jedinců, ale i něčeho tak významného, jako je státní rozpočet. A to pan komisař neuvedl, že tlusťoši škodí společnosti i po smrti: jejich kremace je energeticky podstatně náročnější než v případě hubeňourů.

A tak v Británii hodlají zatížit zvláštní daní sušenky a dorty. My, věrni rakouské byrokratické tradici, budeme proti obezitě bojovat mezirezortními komisemi a kongresy. Kromě toho je tu podnětná tradice ruská: vezměme si příklad z Petra Velikého, který kdysi usiloval poevropštit zevnějšek svých poddaných a zdanil jim nepěstěné plnovousy! Obtěžkejme tlusťochům jejich nadměrná kila progresivní daní! Je to sociálně spravedlivější než nepřímé daně z dortů a sušenek, které postihnou i hubené jedlíky.

Ke slovu se hlásí i domácí iniciativy. Senátor Kroupa hodlá potlačit násilí a sex v televizi. Měl by být odvážnější a požadovat potlačení násilí a sexu vůbec. Mladí manželé by se napříště nerozptylovali vymýšlením různých pochybných sexuálních praktik a trpělivě by očekávali přílet čápa. Tím by pan Kroupa sice poněkud naboural úsilí svých lidoveckých partnerů o zvýšení porodnosti, lidovci to však vyrovnají zákazem potratů a tím, že českou společnost ochrání, aby nepropadla sodomii.

Nakonec se všichni staneme zdravými a náš evropský superstát na nás bude moci být pyšný. Protože ovšem zároveň bojuje proti americkému imperialismu a za multikulturní soužití s teroristy z Al Kajdá, máme naději, že budeme dřív či později všichni podřezáni jako podsvinčata. Ale i to má svou logiku: na jatka patří jen zdravé kusy.

6. června 2004