indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

19.4. - 29.4.2004

ARCHIV

Věc: upřesnění

V dnešní Mladé frontě Dnes vyšla má odpověď na anketu ohledně vstupu do EU. Chápu, že příspěvky tohoto druhu je nutné krátit, avšak aby se neztratil původní autorský vklad, zveřejňuji zde i to, co jsem do MfD poslal.

Otázky zněly:

1. Je dobře, že Česká republika vstupuje do Evropské unie a proč?

2. Co podle vás členství v unii Česku přinese?

Otištěno bylo:

1. Vstup do EU je pozitivní, uzavře se jím integrace ČR do společenství, z něhož jsme vypadli po druhé světové válce. Ovšem toto společenství je nyní v krizi, evropské jádro se ve chvíli ohrožení islámským terorismem chce emancipovat od USA.

2. EU by mohla mít pozitivní vliv na jistou politickou kultivaci poměrů v ČR.

Do MfD jsem poslal:

1. Vstup do EU je v zásadě pozitivní, uzavře se jím formální integrace ČR do západního společenství, z něhož jsme vypadli po druhé světové válce (mj. i vlastním přičiněním). Není to ovšem samospasitelná záležitost: toto společenství je nyní v krizi, evropské jádro se ve chvíli ohrožení islámským terorismem pokouší emancipovat od USA. K tomu by ČR přispívat neměla. I pokud jde o evropskou integraci, platí: člověče, pomož si, a EU ti (pak možná) pomůže.

2. EU by mohla mít pozitivní vliv na jistou politickou kultivaci poměrů v ČR (já například si od členství slibuji, že se budou obtížněji realizovat návrhy pana Kurase na zavírání těch, co kritizuji Benešovy dekrety). Ani tento kultivační vliv by se však neměl přeceňovat. Když bude nejhůř, pan Verheugen a spol. nějaké to zavírání spolknou. Čili zase: člověče, pomož si...

29. dubna 2004