indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.3. - 27.3.2004

ARCHIV

Odstraňme příčiny terorismu!

Politici, politologové, sociologové, publicisté na celém světě si až dodnes lámali hlavu, co s teroristickou hrozbou. Nyní se zdá, že je vše vyřešeno. Günter Verheugen přišel s jednoduchým receptem: důležitější než práce policie a tajných služeb je boj s příčinami terorismu, jimiž jsou chudoba, hlad a porušování lidských práv.

Terorismus se nám až doposud jevil jako něco nelidsky zrůdného a nekonečně hnusného. Je proto uklidňující slyšet, že jako všechno na světě má své příčiny. A co víc: stačí příčiny odstranit a bude po něm. Tak jako odstraněním potkanů a blech z lidských obydlí vzaly za své morové pandemie.

První příčinou je chudoba. Chudý člověk si nemůže pořídit televizi, přehrávač cédéček, vidoerekordér, počítač, automobil, pěkně rostlou milenku, která by ho zaměstnala svým zahýbáním a hysterickými záchvaty. Otravuje se a myslí na lumpárny. Opatříme-li mu ty věci, polidštíme ho: začne se podobat nám samým.

Druhou příčinou je hlad. Potenciální teroristy je třeba pořádně vykrmit! Naroste jim panděro, zkrátí se ručičky a nožičky, stanou se dýchavičnými a málo pohyblivými. Bude je trápit dna, budou mít zažívací potíže, žlučníkové a ledvinové kameny. Místo toho, jak připravit o život jiné, budou se muset zabývat tím, jak udržet při životě samy sebe.

S lidskými právy je to o něco složitější, ne však o mnoho: lidská práva, jak známo, porušují hlavně Spojené státy a Izrael. Na Ameriku zatím nemáme, ale Izrael možná donutíme dodržovat lidská práva tak, až tam nezbude kámen na kameni. Ti, co ho usilují zničit, tak přijdou o svou příčinu.

Jsou tu pouze dva problémy. Za prvé, může se stát, ba je to dokonce velmi pravděpodobné, že během tohoto procesu odstraňování příčin pořádně zchudneme a dostaneme hlad. Tím bohužel sami získáme potřebné příčiny a rozmnožíme řady teroristů.

A za druhé: může se ukázat, že po odstranění příčin někteří teroristé zůstanou. Nebo dokonce všichni. Ukáže se, že jsou to teroristé bez příčin. Pak je sice můžeme prohlásit za neexistující od samého počátku, a to podle známé zásady, že skutečné je jenom to, co je rozumné, a teroristé bez příčiny rozumní nejsou. Bohužel však teroristé, i když postrádají příčiny, mají pořád ještě dostatek účinných prostředků k tomu, aby nás o své existenci velmi hmatatelně přesvědčili. Nezbude tedy, než jim nějakou další příčinu zkusmo vymyslet a následně se ji pokusit odstranit. Uvidíme, co to s nimi provede.

Bylo by dobré ustavit za tím účelem v rámci Evropské unie nějakou instituci a vybavit ji kompetencemi. Ta pak může vymýšlet a odstraňovat další a další příčiny terorismu – a to tak dlouho, dokud jí to teroristé nezatrhnou.

27. března 2004, psáno pro české vysílání BBC