indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.3. - 6.3.2004

ARCHIV

EU: České ptactvo si přijde na své

V parlamentu je rozhodnuto. Jedenačtyřicet teritorií rozličné velikosti, na nichž hnízdí vzácné ptactvo, se přemění v rezervace v rámci evropské soustavy Natura 2000. Jedná se o plochu, která podle časopisu Týden zabere více než desetinu plochy republiky. Náklady se odhadují zhruba na miliardu korun ročně.

Novelu ochranářského zákona musí ještě schválit Senát a prezident. Pokud nevstoupí v platnost 1. května, hrozí státu sankce od Evropské unie. Česko také může přijít o možnost čerpat peníze z evropských fondů, podle některých výpočtů až v hodnotě dvě miliardy korun.

„Ptačí causa“ je ideálním případem k politickému manévrování. Lze očekávat, že zejména pro hlavu státu to bude mana nebeská. A že pan profesor se jistě nezapomene trošičku zamračit směrem k Bruselu. ODS se rozroste agenda: kromě revanšistů a Vatikánu bude muset český národ hájit ještě proti ťuhýkům a chřástalovi.

Buďme ovšem spravedliví. Ono to vše zas tak moc k smíchu není. Kde bude vládnout ptactvo, tam ekonomické aktivity půjdou stranou. Pokud je ve hře desetina plochy státu, jedná se rozhodně o významnou blokovanou rozlohu. Jsou-li tam „většinou lesy“, jak píše MF Dnes, není rozhodující.

Důležité je, že existuje nesmírně propracované a naprosto nepřehledné množství způsobů, jimiž může EU ovlivňovat kandidátské státy. Tyto způsoby nejsou předem patrné a neexistuje jejich reprezentativní přehled. Páky mocenských úkonů EU jsou vždy zdrojem nepříjemných překvapení. Pokud tomu tak zcela není, bude překvapení způsobena tím, že nás vládní agitátoři na řadu „ale“ před referendem zapomněli upozornit.

Je to vše samozřejmě velký námět do diskuse. Já ptactvu nerozumím, tudíž nejsem zcela schopen posoudit vztah mezi ptactvem a EU, politickým sympatiemi a asympatiemi k EU a spoustě iracionality, kterou k nám v nejbližší době otázka chřástalů vnese.

Jako politického analytika mne zneklidňuje jediné. EU je nemocný kolos trpící strukturální slabostí. Je-li v jejím spletenci otázka ptačích rezervací, tváří tvář nelítostné budoucnosti, hodna zvláštní pozornosti, nesvědčí to o ničem dobrém. Máme se nač těšit.

Zdeněk Švácha