indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.8. - 2.9. 2018

Poznámky k současnému politickému vakuu

Nejprve stručný popis stávající situace: Petr Fiala byl jmenován premiérem. Nějaký faktický smysl to bude mít tenkrát, až prezident následně jmenuje vládu a on a ministři zaujmou svá místa na úřadu vlády a ministerstvech. Do měsíce pak musí požádat poslaneckou sněmovnu o důvěru.

Do té doby máme poslaneckou sněmovnu, která je už ustavená, ale nemá možnost svrhnout stávající vládu. A vládu, která nemá důvěru poslanecké sněmovny, ale ve věcech běžného provozu si většinou, jak vidno, může dělat, co se jí zlíbí. A tomu všemu vládne vážně nemocný prezident, t.č. v covidové karanténě.

Situace je mírně řečeno skandální. Klíčový bod je chtě nechtě prezident. Je z ústavy prakticky nesesaditelný. Podle článku 66 ústavy je možné ho nikoli odvolat, ale dočasně zbavit výkonu funkce. Navíc nyní, poté, co se ustavila nová poslanecká sněmovna, nikoli jen teoreticky. Obě komory se však této možnosti už předem vzdaly a nová virtuální vláda s nimi, jak se zdá, souhlasí.

Žijeme tedy v politickém vakuu, na němž se dobrovolně podílí stará vláda v demisi, nová vláda ve statu nascendi, bezmocný parlament a ovšem prezident v karanténě. A my to hemžení můžeme z covidové izolace jen užasle pozorovat, stejně jako zvířátka v Orwellově Farmě zvířat. Zvířátka tam, jak si jistě pamatujete, oknem bezmocně sledují, jak v hostinci společně rokují farmáři a čuňata a už se vůbec nedá pořádně poznat, kdo je vlastně farmář a kdo čuně.

Reflex.cz 29- listopadu 2021