indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.8. - 2.9. 2018

Platy politiků: nestydatá tečka za volební kampaní 2021

V úterý 5. října Poslanecká sněmovna odhlasovala mrazení platů poslanců, senátorů, členů vlády a dalších činitelů na pět let dopředu. Zákon může ještě odpálit Senát, pokud by ho zamítl nebo přidal pozměňovací návrhy a „stará“ sněmovna by to už nestačila znovu projednat.

Jak se dalo očekávat, došlo na to nejhorší. Vládní strany, SPD a KSČM se za zákon postavily. Účastníci této staronové virtuální koalice jeden přes druhého zdůrazňovali svůj podíl na věci a problematizovali podíl těch dalších. PirStan a Spolu jen odráželi útok a to, že návrh podpoří, bylo vlastně jasné už předem.

Divoký, bojový a lehce hysterický úvodní projev premiéra Babiše končil slovy: „vážení spoluobčané…, pokud vám záleží na budoucnosti našich dětí a budoucnosti naší země, která je tím nejlepším místem na život v Evropské unii, a na naší úrovni a naší kultuře, tak si myslím, že ta vaše volba je jasná, je to hnutí ANO, a já vám samozřejmě slibuji, že se za vás budu rvát každý den až do roztrhání těla.“ Zřejmě na chvilku zapomněl na to, kde je a ke komu mluví. Poté odletěl do Slovinska (nikoli oknem, ale letadlem z Ruzyně).

Celkový dojem je úděsný a tristní. Jistě, nedá se předpokládat, že záznamy z jednání PS sjednocují statisíce, a volby začnou za dva dny. Ale nějakou publicitu to dostane.

U nás se díky některým našim nejvyšším státním činitelům už dlouho prosazuje spontánní přesvědčení, že značná část naší veřejnosti intelektem příliš neoplývá. Připadá mi to hloupé a sprosté. Na základě toho, co se odehrávalo v úterý v PS, by mohl vzniknout dojem, jednak že si mnoho našich politických představitelů myslí totéž, a za druhé, že se ten soud vztahuje i na ně samé. Předvolební prostor pro to, aby ti lepší z nich dokázali, že tomu tak není, je naneštěstí už minimální.

Této laciné a pro ně potupné volební kampaně pana Babiše a spol. se zúčastnili i politici demokratické opozice. Někteří se, pravda, zašili, ale to se nepočítá. Při hlasování se jeden jediný z nich, poslanec KDU-ČSL Stanislav Juránek, zdržel hlasování. Nechci to nijak zlehčovat. Jen je mi líto, že lidé zejména po této vládní exhibici vědí, koho volit nemají. Koho volit mají, nevědí. Tedy s jedinou výjimkou: v případě pana Juránka by se zdrželi.

7. říjen 2021; psáno pro reflex.cz