indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.8. - 2.9. 2018

Zmrazení platů politikům: těsně předvolební orgie populismu

Vláda v pondělí 20. září projednala a schválila návrh novely zákona č. 236/1995 Sb. O platech představitelů státní moci ad. Konečné znění má vypracovat premiér, vláda zároveň navrhuje, aby s ní sněmovna vyslovila souhlas už v prvním čtení. Mimořádná schůze by se měla konat v úterý 5. října. Platy by měly v dalších pěti letech zůstat ve výši platné v letošním roce.

S návrhem přišel Andrej Babiš. Není to poprvé, něco podobného navrhl ve vládě už v červenci, tenkrát vláda návrh nepodpořila, zjevně kvůli tomu, že pokud jde o platy soudců, byl v rozporu s dosavadní judikaturou ÚS. Ty byly z nynější verze vypuštěny.

Návrh je nesmyslné populistické gesto. V dnešní podobě je nesen heslem „přísnost musí být v první řadě na politiky“ (je to tedy něco podobného jako zdražovaní alkoholu a cigaret, když je zrovna nouze). Směšná úspora je cca 60 milionů ročně a nafouknutá je tím, že se zavádí hned na pět let.

Návrh přichází ve chvíli nejvyšší nouze. Preference hnutí pana Babiše zrovna teď nevypadají moc valně. Bude asi odkázán na ústavní kutilství prezidenta Zemana. A je tu otázka: Před minulými volbami se panu Babišovi velmi povedlo spektakulární projednání kauzy Lithium. Zatloukl jím hřebíček do rakvičky svého koaličního partnera. ČSSD od té doby funguje ve vládním panoptiku pana Babiše už jen jako oživlá mrtvolka. Demokratická opozice tehdy nedokázala na tah pana Babiše reagovat náležitě a okázalého předvolebního pohřebního obřadu v PS se zúčastnila.

Co bude teď? Pokud se další předvolební exhibice pana Babiše uskuteční, provede na ní se svými virtuálními spojenci akrobatické číslo v oboru úspor: skok hospodyňky pro pírko přes plot. Pokud ho při tom výkonu byť i jen tichou spoluúčastí doprovodí někdo, kdo chce vystupovat jako opozice, bude to od něj znamenat právě s ohledem na populismus gesta jakousi variantu: skok pro pírko přes plot s plnými kaťaty.

27. září 2021, psáno pro reflex.cz