indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.8. - 2.9. 2018

Kauza „poslaneckých trafik“ přispěla ke zničení české politiky

Nechtěně, leč šťastnou rukou zasáhl do právě probíhající volební kampaně Městský soud v Praze. Zrušil původní osvobozující rozsudek obvodního soudu nad Petrem Nečasem a jeho chotí Janou ve věci „poslaneckých trafik“, a tím problém veřejnosti v pravou chvíli připomenul.

Manželé Nečasovi byli svého času obviněni, že poskytli třem poslancům ODS lukrativní funkce ve státní správě odměnou za to, že budou rezignovat na své poslanecké mandáty a umožní tak schválení důležitých vládních zákonů. Obvinění vzneslo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Případ od počátku provázela okázalá mediální prezentace, na níž se účastnily i výše jmenované orgány. Řeč byla o nebezpečném klientelistickém systému, o hydře propojující podnikatele, politiku, státní správu a dokonce i justici. Otevřely se prý zásadní otázky celospolečenského významu.

V právní rovině se věc dodnes nepodařilo uzavřít. Aféra zato v posledních osmi letech podstatně otřásla politickým životem naší země: vyvolala pád vlády, rozpuštění sněmovny, vleklou krizi důvěry v politické strany, na nichž stála polistopadová demokracie (ODS, ČSSD), a důvěry v parlamentní demokracii a politické strany vůbec. Způsobila několikaletý politický marasmus, který vrcholí právě teď.

Během projednávání případu zazněly neuvěřitelné argumenty: rezignace na poslanecký mandát se kladla na roveň hlasování ve prospěch vlády; slib, zavazující poslance vykonávat mandát podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, se vykládal jako pověření „orgánů činných v trestním řízení“ šetřit poslance, do jaké míry mají svědomí v pořádku.

Revoluční politické síly se oháněly slogany o „politicích, co nemakali a kradli“. Nahradí je prý „obyčejní lidé, aby udělali pořádek“. Nejnovější vývoj politické a hospodářské situace ukazuje, že se náhrada ani trochu nepovedla: záměr dopadl jako všechna velkohubá revoluční hesla.

Ať se ve volební kampani mluví v první řadě o tom, jak jsme si v uplynulých osmi letech důkladně poničili demokracii. A jak to teď aspoň trochu napravit. Zatím o tom nepadlo ani slovo.

Psáno pro reflex.cz 14. září 2021