indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

19.3. - 25.3. 2018

Proti čemu je nyní třeba demonstrovat

Na pondělí 9. dubna se chystají v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Karlových Varech veřejné protesty. Nejodvážnější a politicky nejslibnější název bude mít brněnská a plzeňská demonstrace: „NE Andreji Babišovi ve zneužívání moci“. Pražská a ostravská nese název „Praha (Ostrava) nechce trestně stíhaného premiéra, který byl agentem StB“ a karlovarská „NE agentům Stb a SNB ve vysokých politických funkcích“.

Je pozoruhodné, že organizátoři protestů vyjmenovali v popisu akce snad všechny podružné a zástupné důvody, proč by Andrej Babiš neměl být premiérem. „Plně respektujeme výsledky demokratických voleb a přednostního práva hnutí ANO ve tvorbě vlády. Nesouhlasíme pouze s osobou a činy Andreje Babiše,“ zdůrazňují pořadatelé na Facebooku. „Ne estébákům a esenbákům ve funkcích. Ne extremismu, ne rasistům, ne zlehčování zločinů komunismu a nacismu,“ zní motto akce.

Nevadí tedy, že vítěz demokratických voleb principiálně pohrdá demokracií a demokratickými institucemi? Nevadí, že není definitivně schopen sestavit legitimní vládu jinak než s kolaborující částí ČSSD a s podporou extremistů? Nevadí, že jsou nám tu před očima rušeny zbytky polistopadové parlamentní demokracie a nastolovány „Nové pořádky“? Vadí Babišovo trestní stíhání a estébáctví, „estébáci, esenbáci, extremisté, rasisté a zlehčování zločinů komunismu a nacismu“. Jako by šlo o nějakou pietu a ne o dnešní skutečnost.

Organizátoři se odvolávají na petiční akci „Milion chvilek pro demokracii“, s jejímiž myšlenkami se plně ztotožňují. Ta požaduje, aby se Andrej Babiš vzdal funkce premiéra. Jenže jaký má smysl vyzývat k rezignaci vítěze demokratických voleb, jejichž výsledky plně respektujeme stejně jako „přednostní právo hnutí ANO ve tvorbě vlády“? Vždyť si to protiřečí. O co bude lepší vláda hnutí ANO bez jeho předsedy a majitele?

Připadá mi, že organizátoři nejbližšího velkého veřejného protestu, tak jak ho ideově pojali, ignorují realitu: tedy současné události, politickou situaci a její vývoj. Nejvýznamnější událost tohoto týdne, odstranění ředitele GIBS Michala Murína trestně stíhaným oligarchou a autoritářem, evidentně nikoho netrápí a nezneklidňuje. Místo toho se šíří alibistický výklad, že špatný je jak Babiš, tak Murín. Na Murínovu podporu a proti babišizaci policie občanští aktivisté žádnou demonstraci nesvolali a zjevně se k tomu ani nechystají. Nejde přitom o nic menšího než o snahu Andreje Babiše zprivatizovat Policii ČR a učinit z ní nástroj jeho politických, mocenských i obchodních zájmů. Kladivo, které může brzy dopadnout na každého z nás a obzvlášť na ty, kterým se nebude život v „Babišistánu“ zamlouvat. Střet zájmů související s oligarchovým trestním stíháním v případu Čapí hnízdo je proti tomu druhořadý problém.

Personální čistka v GIBS a kroky k plíživému vytváření policejního státu jsou to nejdůležitější, proti čemu má v tuhle chvíli smysl veřejně protestovat. Druhým, stejně důležitým terčem protestů by měla být kolaborace politiků z demokratických stran s Babišem. Proti obojímu je ovšem třeba demonstrovat hned a ne až za dva týdny.

Jan Scheinost