indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.1. - 21.1. 2018

V Rudolfinu se vší parádou

Poslední souboj pánů Drahoše a Zemana v režii České televizi byl formálně vzato po všech stránkách zvládnutý a profesionálně provedený. Dá se to říci přesto, že ho můžeme srovnat jen s tím, jen s tím co bylo na Primě, což je dost nízko nastavená laťka. Suverénní moderátorka, přehledně rozvržený program diskuse. „Vyzyvatel“ (pan Drahoš) se snažil vystupovat bojovně, i když mu to trochu nesedělo, Miloš Zeman se snažil ze všech sil mírnit (skoro bych zase řekl, že nic jiného mu nezbývalo, a on to dobře odhadl). Přesto mám jednu základní výhradu, která se ovšem týká taky prezidentské kampaně jako celku a kampaně pana Drahoše zvlášť.

Česká demokracie je v hlubokém rozvratu. To hlavní zlé se stalo už v říjnových volbách, technicky vzato demokratickou cestou. Poslaneckou sněmovnu ovládly strany, které podle mého názoru nemají s demokracií nic společného: multifunkční útvar Andreje Babiše, jehož významnou součástí je hnutí ANO, Okamurova SPD a rudiment předlistopadového režimu, KSČM. A mocenské pozice v exekutivě zaujala jednobarevná „menšinová“ vláda Andreje Babiše, vládne bez důvěry PS a přitom vystrnadit ji z úřadu vlády a ministerstev bude skoro nemožné. Prezident (tedy pan Drahoš, pokud se jím stane) může tuto situaci ovlivnit, ale jeho možnosti jsou omezené. Otázka zní (a byla mu položena): taková je situace po volbách do PS: chcete ji potvrdit, nebo změnit? Pan Drahoš nedal v celé kampani jasně najevo, že o vážnosti situace ví a jak ji chce účinně ovlivnit. Z tohoto hlediska byla celá volební kampaň - včetně dnešní závěrečné debaty - jednou jedinou kontinuální orgií nechumelismu.

Moje zásadní výhrada zní: Pan Drahoš vytkl Zemanovi, že je představitelem „té uplynulé politické éry, doby opozičních smluv, přeběhlíků, propojení kmotrů, mafií v politice“. To je v kostce ideologie Velké protikorupční revoluce: až dosud nám vládli politici, kteří nemakali a kradli. S tím doplněním, že jejich hlavním představitelem je teď Miloš Zeman. Jistě, svým způsobem to vyplývá ze situace (je to jeho sok v prezidentské volbě), ale je to zároveň její úplně falešné vidění. Miloš Zeman je špatný a nebezpečný politik a bude dobře, když volby nevyhraje. To se ostatně zítra a pozítří nejspíš taky stane, odhaduji. Jenomže nezvolení Zemana je jen docela malá část toho, co je třeba napravit. „Nové pořádky“ jsou rozjeté a je otázka, jak je zastavit. Odstranění Zemana ani náhodou nestačí, to špatné, co mohl udělat, už provedl tím, že umožnil Babišovi usalašit se v exekutivě. A v každé volbě je podstatně důležitější to, komu důvěru dáváme, než to, že ji někomu nedáváme.

Jinak mi debata v ČT docela pomohla. Teď už docela přesně vím, jak se já, jeden z mnoha milionů občanů ČR, v zítřejší a sobotní volbě zachovám.

25. ledna 2018