indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.1. - 21.1. 2018

Z redakční pošty

21. ledna jsem napsal v článku Příliš bezelstnosti ve volební kampani v Událostech: „Paní Drahošová se setkala s příznivci svého chotě v pardubické kavárně Café Bajer. V debatě mimo jiné řekla: „V České televizi nám fandí, ale nesmí to dávat najevo“. Reagovala tím na „husarský kousek“, s nímž se tam pochlubil poslanec KDU-ČSL Marek Výborný: tomu se podařilo strávit před kamerami ČT asi pět minut s plackou „Mým prezidentem je Drahoš“. Teprve pak si toho moderátor všiml a požádal ho, aby emblém sundal. O bezelstném prohlášení paní Drahošové, reagující na bezelstná slova pana Výborného, bezelstně informoval reportér Aktuálně.cz. Vzápětí toho byly plné noviny.“ Pak jsem se ještě jednou k věci vrátil v této rubrice (zápis z úterý 23. ledna):

Může za to maskérka? V Mladé frontě Dnes, jejímž Obmyšleným je Andrej Babiš, včera tvrdil Jakub Pokorný: „V Brně se řešil i údajný mediální incident Drahošovy ženy Evy – údajně řekla do médií, že jejího muže podporuje ČT. Ukázalo se ale, že ve skutečnosti šlo o slova televizní maskérky. „Nevěřte všemu, co se o mně píše. Ilumináty a zednáře znám jen z četby Dana Browna,“ nabádá publikum Drahoš.“ V první větě mělo být správně „ukázalo se prý“. Dále, nepochybuji o jedné jediné věci: že maskérka to potvrdí. Jinak jen zopakuji, co a jak se o tom psalo: ty noviny, které incident zmínily, odkazovaly na zpravodajství Martina Ťopka ze serveru Aktuálně.cz. Vyšlo pod titulkem „Drahošová zahájila kampaň. V dětském domově přála k narozeninám, vtipkovala na Zemanův účet“ dne 18. ledna. V části, kde autor referuje o setkání v pardubické krajské knihovně a v Café Bayer, píše: „V České televizi nám fandí, ale nesmí to dávat najevo," reagovala pro změnu Drahošová na poznámku poslance Výborného, že se mu podařilo být ve vysílání ČT asi pět minut s připnutou plackou "Můj prezident je Drahoš", než si toho všiml editor vysílání.“

Tedy, když si to srovnám dohromady, té maskérky je mi docela líto. Ještě by to měl ale potvrdit i ten pan Ťopek (toho by mi už líto nebylo). Pak teprve to nebude mít chybu.

Dnes, 25. ledna, napsal Robert Sattler v Lidových novinách, jejichž Obmyšleným je Andrej Babiš: „Řeč došla i na její v posledních dnech propíraný výrok, že v České televizi Drahošovým fandí, ale nesmí to dávat najevo. „Jako vždy to bylo vytržené z kontextu. Před televizní debatou jsme byli v maskérně. Já měla za manžela strach a maskérky mi řekly, ať se nebojím, že ony ho tam podporují,“ tvrdila včera Drahošová. O tomto zážitku prý vyprávěla v přátelské atmosféře mezi dobrovolníky v pardubické kavárně. Jenže její slova zaslechl novinář a kauza byla na světě.“ (Titulek článku zní: Fáma s ČT vznikla v Maskérně).

K mému článku „Příliš bezelstnosti… mi dnes (čtvrtek 25. května) mi dnes poslal mail čtenář Jan Tichý. Cituji z něj podstatnou část. Svou glosu o bezelstnosti jsem prý uvedl „údajným prohlášením ED v besedě s voliči, jenže ta informace byla dost nepřesná: Řeč došla i na její v posledních dnech propíraný výrok, že v České televizi Drahošovým fandí, ale nesmí to dávat najevo. „Jako vždy to bylo vytržené z kontextu. Před televizní debatou jsme byli v maskérně. Já měla za manžela strach a maskérky mi řekly, ať se nebojím, že ony ho tam podporují,“ tvrdila ve čtvrtek Drahošová. O tomto zážitku prý vyprávěla v přátelské atmosféře mezi dobrovolníky v pardubické kavárně. Jenže její slova zaslechl novinář a kauza byla na světě. Zdroj: Nemohl byste ještě před druhým kolem i v Událostech záležitost korigovat? Srdečně Vás zdravím - Jan Tichý“

K tomu: Za prvé, neuvedl jsem svou „glosu“ z neděle žádným prohlášením, ale citací toho, co napsal reportér Aktuálně.cz Martin Ťopek 18. 1. na zmíněném serveru. Informaci pana Ťopka jsem pak ještě doplnil včetně odkazu ne jeho text taktéž v Událostech 23. ledna (rubrika Co týden dal), i s příslušným komentářem. V textu pana Ťopka se nehovoří o žádném „setkání s dobrovolníky“, cituji: „S více lidmi se setkala v pardubické krajské knihovně a známé pardubické kavárně Café Bajer. Obě akce byly plné lidí, Drahošovou přišli podpořit i politici a známé osobnosti“. K tomu, co říkala paní Drahošová panu Sattlerovi ,z LN, jen podotýkám:

Za prvé, konstatuji, že to, co cituje pan Ťopek, zní: „V České televizi nám fandí, ale nesmí to dávat najevo“. Přesná informace od paní Drahošové by tedy měla znít: „V České televizi nám maskérky fandí, ale nesmí to dávat najevo“. Tedy přesná v tom případě, pokud to maskérky mají opravdu zakázané, o čemž pochybuji, a problém by mohly mít jen v tom případě, pokud to někdo vybrebtá do novin. Pokud by přitom zapomněl uvést slovo „maskérky“, bude mít problém Česká televize, což se stalo. Zapomněl to slovo pan Ťopek, nebo si ho dodatečně tímto způsobem přidává paní Drahošová? Můžu říci jen, že to, co říká paní Drahošová, pro mne nemá váhu prohlášení-dementi ČTK „jak tomu bylo v kavárně Bayer“. Osobně mám spíš dojem, že se do toho čím dál tím víc zamotává. To je jistě můj „subjektivní názor“. Ale nikdy jsem si své „subjektivní názory“ nenechával pro sebe. A žádné „objektivní názory“ neexistují, názory jsou vždycky subjektivní.

Dále ještě podotýkám, že titulek LN „Fáma vznikla v maskérně“ je nepřesný, fáma vznikla tím, co paní Drahošová vybreptala v kavárně Bajer. Že to bylo v přátelské atmosféře mezi dobrovolníky, je jednak neověřitelné a jednak na tom nezáleží.

Abych vyhověl panu Tichému, uvedl jsem zde všechny okolnosti případu. A to včetně jeho dopisu. To je všechno, co v té věci mohu a chci udělat. A čtenářům Událostí se omlouvám: vůbec bych o té věci už dále nepsal, neměl jsem chuť ji dál rozpatlávat, uvedl jsem ji jen jako jeden z příkladu bezstarostnosti, s nímž manželé Drahošovi přistupují ke své volební kampani (jen se obávám, že se o to dnes večer pokusí Miloš Zeman), a na tom trvám přese vše, co k tomu napovídala do novin paní Drahošová. Pan Tichý mne k tomu přiměl, a já mu vyhověl.

25. ledna 2018